رمزارز
رسانه بلاکچین، رمزارز و دارایی دیجیتال ایران

رویکرد دوگانه چین به رمزارزها / سرکوب فعالیت‌های رمزارزی در چین و توسعه آن در هنگ کنگ

بانک‌های وابسته به دولت چین در هنگ کنگ، قصد دارند شرکت‌های فعال در حوزه رمزارز را پذیرش ‌کنند. این بانک‌ها در حال افتتاح حساب‌ برای شرکت‌های رمزارزی تحت نظارت هستند تا از این شرکت‌ها به عنوان لایه پرداختی برای سایر پلتفرم‌های رمزارزی استفاده کنند.

تلاش هنگ کنگ برای تبدیل شدن به قطب صنعت رمزارز نه تنها برای شرکت‌های این حوزه، بلکه، برای بسیاری از بانک‌های وابسته به دولت چین، فرصتی ارزشمند به شمار می‌رود. علی‌رغم وجود یک بانک عمومی در حوزه فعالیت‌های رمزارزی در کشور چین، بانک‌های وابسته به این کشور به دنبال همکاری با شرکت‌های حوزه رمزارزی تحت نظارت در ناحیه خودمختار هنگ کنگ هستند.

بر اساس گزارشی که در وال استریت ژورنال منتشر شده است، نمایندگی بانک دولتی کامیونیکیشن (متعلق به دولت چین) در هنگ کنگ در حال مذاکره با تعدادی از شرکت‌های رمزارزی جهت افتتاح حساب و تعریف همکاری‌های مشترک است.

علاوه بر بانک دولتی کامیونیکیشن، بانک ZA نیز در نظر دارد به عنوان یک بانک تسویه حساب(settlement bank) برای شرکت‌های حوزه رمزارزی عمل کرده و سپرده‌های رمزی را در صرافی‌های مجاز به دلار هنگ کنگ، یوان چین و دلار آمریکا برداشت کرده و فرایند سپرده‌گذاری و برداشت ارزهای فیات را تسهیل کند. بانک ZA، بزرگ‌ترین بانک مجازی هنگ کنگ است که توسط شرکت بیمه چینی (ZhongAn Online P&C Insurance) کنترل می‌شود.

در ابتدای سال میلادی جاری، پل چان، وزیر مالی هنگ کنگ، اعلام کرد که این شهر در تلاش است تا در سال 2023 با شرکت‌های رمزارزی بیشتری همکاری کند. به دنبال این رویکرد مترقی در دولت، نزدیک به 80 شرکت فعال در صنعت رمزارزی اقدام به راه‌اندازی یا توسعه کسب‌وکارشان در هنگ کنگ کردند.
تلاش هنگ گنک برای تبدیل شدن به قطب صنعت رمزارز، شرکت‌ها و سرمایه‌های چینی درخور توجهی را به سمت این ناحیه هدایت کرده است.

طبق گزارش کوین تلگراف، علاوه بر راه‌اندازی شرکت‌های رمزارزی و افتتاح حساب‌های بانکی برای شرکت‌های تحت نظارت در حوزه کریپتو، شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری CPIC، اقدام به ایجاد دو صندوق ارز دیجیتال با تمرکز بر سرمایه‌گذاران سازمانی کرده است. شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری CPIC تحت حمایت دولت چین فعالیت می‌کند و دومین شرکت بزرگ بیمه در سرزمین اصلی چین است.

علاقه فزاینده چین به ارزهای دیجیتال از طریق هنگ کنگ بسیاری را در اکوسیستم رمزارزی متعجب کرده است زیرا این کشور سرکوب‌های متعددی را علیه فعالیت‌های مرتبط با رمزارز در سرزمین اصلی چین انجام داده است؛ از جمله آن می‌توان به محکومیت سرمایه‌گذاران رمزارزی به زندان، ممنوعیت پرداخت با تتر، مسدود کردن 13000 صفحه مجازی و حذف 51000 پست و 105 وب‌سایت مرتبط با حوزه رمزارز در یک سال گذشته اشاره کرد.

این موضوع تأیید می‌کند که رونق صنعت رمزارز هنگ کنگ توسط پکن حمایت می‌شود.

لینک کوتاه: https://ramzarzmedia.com/4sd6
منبع کوین دسک وال استریت ژورنال
2 نظرات
  1. […] رمزارزی کرده‌است. البته هنگ‌کنگ در این مسیر از حمایت دولت چین نیز برخوردار است؛ بانک‌های وابسته به چین که در […]

  2. […] از ارزهای دیجیتال را ممنوع کرده است با این‌حال برخی سیاست‌های حمایتی از شرکت‌های رمزارزی را در هنگ‌کنگ به اجرا درآورده است […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.