رسانه رمزارز
رسانه رسمی بلاکچین، رمزارز و دارایی دیجیتال ایران

توکن بهادار سه صندوق بورسی در ایران عرضه شد

توکن‌سازی بازار سرمایه، فرآیندی نوظهور است که در آن دارایی‌های سنتی بازار سهام، مانند سهام شرکت‌ها یا واحدهای صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF)، به توکن‌های دیجیتال بر روی پلتفرم‌های بلاکچین تبدیل می‌شوند. این امر انقلابی در نحوه مالکیت، معامله و سرمایه‌گذاری در دارایی‌های بازار سهام ایجاد می‌کند.

این نوع توکن‌سازی مزیت‌هایی مانند دسترسی آسان‌تر به بازار سرمایه، کاهش موانع سرمایه‌گذاری، افزایش نقدینگی، نوآوری و تنوع، شفافیت و… را به همراه دارد.

توکن‌سازی بازار سرمایه در جهان، به‌صورت پراکنده انجام شده و توکن WRLD، مربوط به صندوق Wilshire 500 Index Fund (W500) از نمونه‌های بارز توکن‌سازی یک صندوق سرمایه در جهان است که توسط شرکت ProShares در ایالات متحده ارائه می‌شود.


توکن‌سازی بازار سرمایه در ایران


بحث توکن‌سازی در ایران و اقتصاد توکن چند سالی است که در اکوسیستم رمزارزی ایران باب شده و چند مورد نیز تا به امروز انجام شده است. یکی از چالش‌های این کار در ایران بحث رگولاتوری است که چند ماه پیش، دبیرخانه شورای راهبری محیط‌های آزمون بازار سرمایه اعلام کرد که طرح توکن‌سازی صندوق‌های بورسی ارائه‌شده توسط شرکت توسعه فناوری مالی مزدک (مزدکس) و گروه خدمات مالی کاریزما، مورد تایید شورای عالی بورس قرار گرفته و مجوز سندباکس به مزدکس اعطا شده است.

با اعطای این مجوزها و همکاری مزدکس و کاریزما، امکان توکنایز کردن صندوق‌های قابل معامله در بورس فراهم شد و این دوشرکت در تاریخ ۲۹ خردادماه اعلام کردند که امکان خریدوفروش توکن‌های صندوق‌های اهرم، کارا و کهربای کاریزما هم‌اکنون در پلتفرم مزدکس امکان‌پذیر است.

طبق اطلاعیه منتشر شده توسط مزدکس، تعداد توکن‌ها در مرحله اول عرضه ۳۰۰ هزار واحد توکن از هر صندوق است و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به این پلتفرم، توکن صندوق موردنظر خود را خریداری کنند.

لینک کوتاه: https://ramzarzmedia.com/7dwu
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.