رمزارز
رسانه بلاکچین، رمزارز و دارایی دیجیتال ایران

چرا بازار رمزارز سقوط کرد؟

دلایلی که باعث شد بیت‌کوین به زیر ۶۰ هزار دلار حرکت کند

در چند روز گذشته، قیمت بیت‌کوین و رمزارزها به طور قابل توجهی سقوط کرد. ارزش بیت‌کوین در روز چهارشنبه تقریباً شش درصد کاهش یافت و بدترین عملکرد ماهانه خود را از اواخر سال ۲۰۲۲ به ثبت رساند. فعالان این بازار دلایل مختلفی را برای این افت قیمت بیان کرده‌‌اند.


مدیرعامل سابق بایننس محکوم شد


یک قاضی فدرال چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل سابق بایننس را به دلیل نقض قوانین ضد پول‌شویی ایالات متحده به چهار ماه زندان محکوم کرد. دادستان‌ها برای ژائو که در اجرای یک برنامه مؤثر ضد پول‌شویی (AML) در صرافی ارز دیجیتال بایننس کوتاهی کرده بود، درخواست سه سال زندان کرده بودند، اما وکلای او خواستار حکم تعلیقی شدند. ژائو در ماه نوامبر به این اتهامات اعتراف کرده بود.

ژائو پیش از صدور حکم از اعمال خود عذرخواهی کرد و گفت که زمان تنهایی زیادی برای فکر کردن و تأمل داشته است. او همچنین پذیرفت که مسئولیت عدم اجرای برنامه مؤثر ضد پول‌شویی در بایننس را بر عهده می‌گیرد.


وزارت دادگستری آمریکا راجر ور را متهم کرد


مقامات وزارت دادگستری آمریکا از اتهامات علیه راجر ور، یکی از اولین سرمایه‌گذاران بیت‌کوین که با لقب «عیسی بیت‌کوین» نیز شناخته می‌شود، خبر دادند.

وزارت دادگستری در اطلاعیه‌ای که ۳۰ آوریل منتشر شد، اعلام کرد که مقامات اسپانیا ور را بر اساس اتهامات کیفری در ایالات متحده، ازجمله کلاهبرداری، فرار مالیاتی و ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی دروغین دستگیر کرده‌اند. دولت آمریکا ادعا می‌کند که ور با گزارش ندادن سود حاصل از فروش بیت‌کوین و سایر دارایی‌هایش، حدود ۴۸ میلیون دلار از اداره درآمد داخلی آمریکا (IRS) کلاهبرداری کرده است.


سیاست‌های انقباضی فدرال‌رزرو آمریکا


از نظر کلان‌اقتصادی، انتظار نمی‌رود که کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) هیچ تغییری در نرخ بهره ایجاد کند، اما این دیدگاه در میان سرمایه‌گذاران در حال ریشه دواندن است که بانک مرکزی ممکن است اصلاً نرخ بهره را در سال جاری کاهش ندهد. این موضوع ضربه‌ای به دارایی‌های حساس به نرخ بهره مانند رمزارز، سهام و اوراق قرضه بازارهای نوظهور و حتی کالاها وارد می‌کند.

نگرانی‌ها در مورد رکود تورمی و تورم نیز همچنان در حال افزایش است، زیرا هیچ نشانه‌ای از کاهش تورم و کندی رشد اقتصادی وجود ندارد. داده‌های اخیر PCE نشان‌دهنده فشارهای تورمی مداوم و رشد تولید ناخالص داخلی در سه‌ماهه اول سال به میزان ۱.۶ درصد، حاکی از رکود تورمی است.


افزایش بازده اوراق خزانه‌داری آمریکا


بازده اوراق خزانه‌داری ۱۰ساله آمریکا (US10Y) نیز با جهشی دیگر به ۴.۶۷ درصد و بالاترین سطح شش‌ماهه خود نزدیک شد. این بازده پس از اینکه داده‌ها نشان دادند هزینه‌های نیروی کار ایالات متحده بیش از حد انتظار افزایش یافته، بیشتر شد. این موضوع بیانگر آن است که فدرال‌رزرو باید نرخ بهره را برای مدت طولانی‌تری در سطح بالا نگه دارد.

قیمت بیت‌کوین برخلاف شاخص دلار آمریکا و بازده اوراق خزانه‌داری ۱۰ساله آمریکا حرکت می‌کند.


افزایش قدرت فشار در صندوق‌های ETF رمزارز


صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت‌کوین که در ابتدای ۲۰۲۴ شاهد ورود سرمایه قابل توجهی بودند در روزهای اخیر ورودی ناچیزی داشتند که دلیل آن فروش سهام توسط سرمایه‌گذاران صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) بود که قیمت سهام‌شان پس از ورود به بازار در ابتدای سال افزایش یافته بود.

همچنین، سهام شرکت‌های مرتبط با رمزارزها در پیش از بازار آمریکا با کاهش مواجه شد. سهام صرافی ارز دیجیتال کوین‌بیس ۴.۶ درصد شد؛ درحالی‌که سهام استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال Riot و Marathon Digital به ترتیب ۴.۲ و ۴.۳ درصد کاهش یافت.

با کاهش ۲۲درصدی قیمت بیت‌کوین نسبت به بالاترین رقم تاریخی ۷۳۸۰۳ دلار در ماه مارس، این ارز دیجیتال به طور فنی وارد بازار نزولی شده است. با این حال، به دلیل ورود پول کلان به صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) مبتنی بر بیت‌کوین از ماه ژانویه، بیت‌کوین همچنان در مقایسه با ابتدای سال جاری ۳۵ درصد و نسبت به زمان مشابه سال گذشته دوبرابر افزایش یافته است. اما با کاهش تقاضا از ETFهای بیت‌کوین و مشاهده نکردن عوامل مؤثر بر بهبود بازار توسط سرمایه‌گذاران، آنها شروع به سودگیری کردند که این امر منجر به فروش گسترده در بازار رمزارزها شد.

لینک کوتاه: https://ramzarzmedia.com/f5tr
منبع کوین‌تلگراف دبلاک
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.