رمزارز
رسانه بلاکچین، رمزارز و دارایی دیجیتال ایران

نگاهی به نکات امنیتی برای نگهداری و انتقال ارزهای دیجیتال در نوبیتکس

گرچه بیشتر از ۱۳ سال از خلق بیت‌کوین و پس از آن به‌وجودآمدن سایر ارزهای دیجیتال می‌گذرد؛ اما این بازار همچنان برای برخی پیچیدگی‌هایی دارد که با آموزش نکاتی بسیار ساده، می‌توان از پیچیدگی‌ها را گشود و ریسک‌های خریدوفروش، نگهداری و انتقال ارزهای دیجیتال را کاهش داد

برای حضور امن در بازار کریپتوکارنسی، نکته مهم‌تر از داشتن دانش و آموزش برای کسب سود، این است که کاربران بتوانند دارایی خود را حفظ کنند و این دارایی را به دلایل مختلف از جمله انتخاب شبکه اشتباه انتقال، درج آدرس نادرست کیف پول، معامله در پلتفرم‌های ناامن یا خارجی که به دلیل تحریم‌ها دارایی ایرانیان را مسدود می‌کنند، کلاهبرداری، فیشینگ و مواردی ازاین‌قبیل، از دست ندهند.


 انتخاب پلتفرم امن


به گزارش روابط عمومی صرافی نوبیتکس، نخستین مسئله، انتخاب پلتفرم امن برای خریدوفروش رمزارز است. سابقه، تعداد کاربران و عمق بازار، نحوه نگهداری رمزارز کاربران در پلتفرم، پشتیبانی قوی، تعداد رمزارزها و رابط کاربری ساده، برخی از نکاتی هستند که در انتخاب پلتفرم باید به آنها توجه کرد. نگهداری رمزارزهای کاربران پلتفرم تبادل در کلد ولت و رمزنگاری اطلاعات کاربران، مسائلی هستند که پلتفرم‌ها یا همان صرافی‌های ارزهای دیجیتال باید رعایت کنند. باتوجه‌به تحریم‌های خارجی، ورود ایرانیان به پلتفرم‌های بزرگ خارجی مانند بایننس بامانع روبه‌رو است و دارایی کاربران ایرانی را با ریسک بالای مسدودشدن مواجه می‌کند.


 نگهداری امن ارزهای دیجیتال


بعضی از کاربران، ارزهای دیجیتال خود را در پلتفرمی که در آن معاملاتشان را انجام می‌دهند نگه می‌دارند، برخی کیف پول‌های نرم‌افزاری مثل تراست ولت را انتخاب می‌کنند و بعضی‌ها نیز برای نگهداری حجم بالاتر رمزارز، دارایی خود را به کیف پول‌های سخت‌افزاری مثل لجر نانو انتقال می‌دهند.

اگر دارایی خود یا بخشی از آن را در پلتفرم تبادل رمزارز نگهداری می‌کنید باید دقت بیشتری در انتخاب پلتفرم داشته باشید. صرافی‌های رسمی داخلی و باسابقه مثل نوبیتکس که دفاترشان در ایران ثبت شده، از سیستم کلدولت یا نگهداری سرد و آفلاین برای نگهداری دارایی کاربران استفاده می‌کنند و پروتکل‌های امنیتی شدیدی را برای امنیت دارایی و اطلاعات کاربران رعایت می‌کنند، برای خریدوفروش و نگهداری ارزهای دیجیتال، بستری امن هستند.

اگر بخشی یا همه دارایی خود را از پلتفرم‌ها به کیف پول‌های شخصی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری منتقل می‌کنید، مهم‌ترین نکته این است که کلمات بازیابی کیف پولتان را حتماً در جایی امن و آفلاین نگهداری کنید تا درصورتی‌که به هر دلیلی از کیف پولتان خارج شدید، بتوانید با دانلود دوباره کیف پول و واردکردن این کلمات عبور بازیابی، به کیف پولتان دسترسی داشته باشید. دقت داشته باشید که این کلمات عبور را در اختیار هیچ‌کس قرار ندهید. البته قبل از آن باید از انتخاب کیف پول ارز دیجیتال امن و شناخته‌شده و دانلود نسخه اصلی این کیف پول‌ها اطمینان حاصل کنید.


انتقال امن ارزهای دیجیتال


موضوع دیگر، انتقال امن ارزهای دیجیتال است. اگر قصد دارید ارزهای دیجیتال خود را بین صرافی‌ها و کیف پول‌ها جابه‌جا کنید، باید در ابتدا دقت کنید که شبکه انتقال درست را انتخاب می‌کنید. برای انتخاب شبکه انتقال درست، هنگام برداشت از کیف پول یا صرافی، ابتدا دقت کنید که کیف پول مبدأ و مقصد از چه شبکه‌هایی پشتیبانی می‌کنند. به‌عنوان‌مثال هنگام انتقال تتر، اگر کیف پول مقصد از شبکه‌های trc20 و erc20 پشتیبانی می‌کند و این شبکه‌ها در کیف پول مبدأ نیز پشتیبانی می‌شود، یکی از این شبکه‌ها را انتخاب و آدرس مرتبط با آن شبکه را از کیف پول مقصد کپی کنید. اگر شبکه trc20 را در کیف پول مقصد انتخاب کرده‌اید، در کیف پول یا صرافی مبدأ همان شبکه انتقال را انتخاب کنید. درصورتی‌که شبکه انتقال مبدأ با شبکه آدرس کیف پول مقصد یکسان نباشند، ممکن است کل دارایی انتقال‌دادن شما از دست برود.

نکته دیگر اینکه دقت کنید آدرسی که از کیف پول مقصد کپی کرده‌اید به‌درستی در کیف پول مبدأ پیست شده است. برای اطمینان از این موضوع حروف اول و آخر آدرس کپی شده را قبل از تأیید نهایی بار دیگر چک کنید.


 الزام واردکردن ممو یا تگ در بعضی از شبکه‌ها


بعضی از شبکه‌های رمزارز، برای اطمینان از درست بودن آدرس، کاربران را به واردکردن تگ یا ممو برای انتقال ملزم کرده‌اند. یعنی علاوه بر آدرس مقصد، باید مموی آدرس را هم وارد کنید. در حال حاضر شبکه‌های XRP ، XLM ، ATOM ،HBAR ، TON و EOS شبکه‌هایی هستند که ثبت تگ/ممو برای آن‌ها اجباری است. ثبت‌نکردن تگ یا ممو هنگام واریز در این شبکه‌های رمزارزی می‌تواند موجب ازبین‌رفتن دارایی‌های شما شود؛ بنابراین هنگام نقل‌وانتقال در این شبکه‌ها حتماً علاوه بر کپی کردن آدرس کیف پول مقصد، مموی آدرس را هم کپی و در کیف پول یا صرافی مبدأ وارد کنید. در تصویر زیر از نوبیتکس، محل درج آدرس کیف پول و آدرس تگ یا مموی مقصد، مشخص است.

نکته آخر اینکه برای جلوگیری از افتادن در دام کلاهبرداری و پروژه‌های فیشینگ و پول‌شویی، به‌هیچ‌عنوان برای افراد غیر حتی آشنایان رمزارز خریداری و منتقل نکنید؛ چراکه با احتمال بسیار بالایی ممکن است از حساب کاربری شما برای مقاصد پول‌شویی و کلاهبرداری استفاده شود. ازاین‌رو در صورت مشاهده تبلیغاتی مانند «درآمد بالا و کسب سود از طریق انتقال وجه ریالی به‌حساب بانکی شما و خرید رمزارز و انتقال آن به کیف پول افراد»، قطعاً باهدف پول‌شویی و فیشینگ بوده و در صورت مشارکت در این کار، شما به لحاظ قانونی شریک جرم محسوب می‌شوید.

لینک کوتاه: https://ramzarzmedia.com/uner
منبع نوبیتکس
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.