رمزارز
رسانه بلاکچین، رمزارز و دارایی دیجیتال ایران

امیر جعفرزاده از آموزش و فرهنگ‌سازی صرافی‌ها می‌گوید / رشد اکوسیستم؛ نتیجه آگاه‌سازی جمعی

امیر جاویدنیا / امیر جعفرزاده، دبیر هیئت‌تحریریه فرهاد اکسچنج، در استودیو راه‌کار رویداد ۹ ژانویه، با اشاره به اهمیت آگاهی‌رسانی در حوزه رمزارز و بلاکچین توضیح داد: «آموزش و آگاهی‌رسانی باید به‌عنوان یکی از اولویت‌های سازمانی شرکت‌ها تعریف شود. این کار هم به نفع کاربران است و هم برای شرکت‌ها سودمند است. هر مدلی از آموزش و آگاهی کاربران، رگولاتور و سایر بازیگران را در پی خواهد داشت و آگاه‌سازی جمعی باعث رشد تمام اکوسیستم خواهد شد.»

دبیر هیئت‌تحریریه فرهاد اکسچنج در گفت‌وگو با میثم سلیمانی در استودیو راه‌کار از آموزش، فرهنگ‌سازی و مسئولیت صرافی‌ها می‌گوید.


لزوم فرهنگ‌سازی و آگاهی‌رسانی در حوزه رمزارزها


امیر جعفرزاده، دبیر هیئت‌تحریریه فرهاد اکسچنج، با تأکید بر اهمیت آموزش، فرهنگ‌سازی و آگاهی‌رسانی بیان کرد: «آموزش و آگاهی‌رسانی نقش بسزایی در توسعه جوامع و صنایع دارد. در دنیای امروز که تکنولوژی به سرعت پیشرفت می‌کند و محیط‌ها پویا هستند، آگاهی و آموزش برای حفظ قدمت با این تغییرات ضروری است. این مسئولیت بر عهده تمام پلتفرم‌هاست، نه فقط صرافی‌های رمزارز. آنها باید برای آگاهی‌دهی و آموزش به مخاطبان خود اقدام کنند تا بتوانند با محیط پویا همگام شوند و ریسک‌ها را به حداقل برسانند.»

جعفرزاده در پاسخ به این سؤال که فکر نمی‌کنید صرافی‌های رمزارزی باید جدی‌تر وارد فضای آموزش بشوند، گفت: «اگر صرافی‌ها خودشان آموزش کافی ندیده باشند و صرفاً مثل نمونه‌های خارجی یک تیک تأیید اعلام ریسک برای کاربران قرار بدهند، انتظاری از آنها نمی‌رود. اما اگر یاد بگیریم که اهمیت این آگاهی‌سازی چقدر زیاد است و این موضوع را یکی از اولویت‌های سازمانی خودمان قرار دهیم، در نهایت به نفع خودمان خواهد بود؛ چراکه برگزاری هرگونه کلاس و دوره آموزشی نیاز است و کمک می‌کند که کاربر، رگولاتور و خود همکار نیز آگاه شود و این آگاهی‌سازی جمعی باعث می‌شود کل اکوسیستم به رشد برسد. علت این‌که به آن نقطه نرسیدیم شاید این باشد آن کسی که باید آموزش بدهد و پلتفرمی هم که رسانه هم دارد، به آن سطح نرسیده که بخواهد آموزش بدهد.»


تریبون‌دار شدن یک عده ناآگاه


با توجه به عقیده امیر جعفرزاده، یکی از عوامل اصلی ضرر کاربران در بازارهای مالی، به‌ویژه بازار ارزهای دیجیتال، نبود آگاهی و دسترسی به آموزش مناسب است. او اشاره کرد: «اگر کاربران کتاب استاندارد فیات را مطالعه کنند و با تاریخچه پول، دلایل نیاز به ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین آشنا شوند، می‌توانند مدیریت ریسک‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خود را بهبود بخشند. هر سرمایه‌گذار در هر بازاری نیاز به دانش کافی دارد، به‌خصوص در بازارهای پرریسک و پویایی مانند بازار ارزهای دیجیتال.»

دبیر هیئت‌تحریریه فرهاد اکسچنج بر این باور است که نبود آگاهی و نادیده گرفتن آموزش منجر به افزایش تبلیغات و معرفی نادرست ارزهای دیجیتال مانند لونا شده است. او این وضعیت را با عنوان «تریبون‌دار شدن یک عده ناآگاه» توصیف کرد و افزود: «افراد بدون دسترسی به اطلاعات صحیح و آگاهی کافی، ممکن است به تبلیغ نظر دیگران بپردازند و تصمیم‌های نادرست بگیرند. برای مثال، وقتی ۵۰ هزار نفر لونا را دنبال می‌کنند و توصیه مثبت می‌دهند، بسیاری از افراد بدون دانش کافی ممکن است به این توصیه‌ها اعتماد کنند و تصمیمات خود را براساس آنها بگیرند.»

جعفرزاده خاطرنشان کرد: «من به‌عنوان کسی که مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک را آموخته‌ام، روی ارزهای نوپایی مثل لونا که چند ماه بیشتر از آمدن آن در آن مقطع نمی‌گذشت، سرمایه‌گذاری زیادی انجام نمی‌دهم و با سرمایه محدودی وارد می‌شوم و علت اینکه برخی در این ارز دچار ضرر شدند این بود که آموزش ندیده بودند که چطور سرمایه‌گذاری کنند. ما در فرهاد اکسچنج یکسری کتاب داریم که مرتبط با همین موضوع هستند و تعدادی به نشر رسیده و یک کتاب هم بعد از رویداد منتشر می‌شود. کتاب‌های به نشر رسیده استانداردهای دستوری، ۲۰ مغلطه اقتصاد اتریشی و مبانی فلسفی و اقتصادی سرمایه‌داری بوده و همگی به هم مربوط هستند. با چاپ این کتاب‌ها سعی کردیم وظیفه خودمان را به‌عنوان مسئولیت اجتماعی و آگاهی‌بخشی نشان بدهیم و می‌گوییم که مطالعه باید شکل بگیرد و اگر مطالعه شکل نگیرد، تباهی سرمایه خیلی نزدیک است.»


ابتدا آموزش، بعد دمو و در آخر ریسک مدیریت‌شده


دبیر هیئت‌تحریریه فرهاد اکسچنج در پایان گفت‌وگوی خود توصیه کرد: «تمام افرادی که قصد ورود به هر بازاری را دارند، باید اصول و مبانی سرمایه‌گذاری را بیاموزند. اگر فرد از اقتصاد چیزی بلد نیست، نباید به طور نادرست وارد بورس یا فارکس شود. ابتدا باید اصول و مبانی را آموزش ببیند و پس از درک کامل و پذیرش روان‌شناختی، با حساب دمو وارد بازار شود. اگر در حساب دمو موفق بود، زمان مناسب برای ورود به بازار و با مدیریت مناسب ریسک فراهم شده است.»

لینک کوتاه: https://ramzarzmedia.com/argm
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.