رمزارز
رسانه بلاکچین، رمزارز و دارایی دیجیتال ایران

مدیرعامل نوبیتکس مطرح کرد / نیاز به یک فرانهاد برای تنظیم‌گری فین‌تک داریم

مدیرعامل نوبیتکس با بیان اینکه بانک مرکزی نمی‌تواند رگولاتور خوبی برای تنظیم‌گری فین‌تک باشد، گفت: «نوآوری بدون ریسک غیرممکن است، از این رو باید در ساختار تنظیم‌گری بانک مرکزی بازنگری کرد و یک فرانهاد تنظیم‌گر در تمام حوزه‌های فین‌تک تشکیل داد.»

به گزارش روابط عمومی صرافی نوبیتکس، امیرحسین راد در ارائه خود با موضوع تنظیم‌گری فین‌تک، در رویداد ۹ ژانویه، با اشاره به اینکه جلوگیری از انحصار، تنظیم قواعد بازار، تسهیل‌گری و حمایت از مصرف‌کننده، وظایف ذاتی تنظیم‌گر است، گفت: «هدف اصلی نوآوری مالی (فین‌تک)، دسترسی آسان جامعه به خدمات و کاهش هزینه‌هاست و بانک مرکزی، بیمه مرکزی و سازمان بورس تنظیم‌گران این حوزه هستند، اما تنظیم‌گر به جای تدوین استانداردها، وارد لایه اجرایی شده و تلاش کرده ریسک را به صفر برساند.» 

راد با اشاره به حوزه‌های مختلف فین‌تک افزود: «هیچ نهادی در ایران به اندازه بانک مرکزی دسترسی به ابزارهای کنترلی و نظارتی ندارد و به همین دلیل به‌ صورت نوشته و نانوشته این نهاد متولی رگولاتوری حوزه فین‌تک شده، اما ساختار بانک مرکزی برای تنظیم‌گری طراحی نشده و اصلاً بازارهای آزاد را به رسمیت نمی‌شناسد.»

او با بیان اینکه با این وضعیت باید در ساختار تنظیم‌گری بانک مرکزی بازنگری کرد و یک فرانهاد تنظیم‌گر در تمام حوزه‌های فین‌تک تشکیل داد، اظهار کرد: «ما همان محافظه‌کاری در سطح کلان را در سطح سندباکس‌ها و سایر بخش‌های فین‌تک نیز شاهدیم. بانک مرکزی ویژگی‌هایی دارد که مانع نوآوری می‌شود؛ نخست اینکه تمایلی به تغییر زمین بازی و برهم خوردن نظم بازار ندارد. دوم اینکه وظایف ذاتی‌اش بزرگ و جدی‌تر است مانند حفظ ارزش پول، کنترل تورم و نظارت بر بانک‌ها. سوم اینکه پاداشی بابت توسعه و نوآوری دریافت نمی‌کند و مسئله دیگر این است که بانک مرکزی ذینفع است و به جای تنظیم‌گر کنترل‌گر است و تمایل دارد ریسک را به صفر برساند.»

مدیرعامل نوبیتکس تأکید کرد: «هدف بانک مرکزی تنظیم‌گری نیست، بلکه کنترل‌گری است، اما شما نمی‌توانید ریسک را به صفر برسانید. نوآوری بدون ریسک غیرممکن است.»

راد با بیان اینکه به دلیل مسائل ساختاری در ساختار فعلی، بانک مرکزی تنظیم‌گر خوبی نیست، افزود: «یا باید ساختار بانک مرکزی تغییر کند، یا تنظیم‌گر تغییر یابد. نکته مهم دیگر این است که در حال حاضر درآمد بانک مرکزی از تراکنش‌هاست و از تنظیم‌گری نفعی ندارد؛ یعنی محل درآمدش از کسب‌و‌کارها نیست. اگر منافع بانک مرکزی گره بخورد به کسب‌وکارها، می‌توانیم شاهد شکل‌گیری کسب‌وکارهای جدید و نوآورانه باشیم.»

او یادآور شد: «بازارهای مالی بسیار به‌هم‌پیوسته هستند و مدیریت آنها نیاز به تخصص دارد. در بانک مرکزی هیچ تجربه موفقی از بازارهای آزاد نداریم؛ از این رو مانند بسیاری کشورها نیاز به یک نهاد فراتنظیم‌گر مالی داریم.»

لینک کوتاه: https://ramzarzmedia.com/ox57
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.