رسانه رمزارز
رسانه رسمی بلاکچین، رمزارز و دارایی دیجیتال ایران

رمزارز با پشتوانه طلا / تتر گلد چیست؟

در دنیای رمزارزها، تتر گلد (Tether Gold) استیبل‌کوین منحصر‌به‌فردی شناخته می‌شود که راه جدیدی را برای سرمایه‌گذاران به‌منظور دسترسی به مزایای سرمایه‌گذاری در بازار طلا فراهم کرده است. این رمزارز تخصصی یک توکن با پشتوانه طلای فیزیکی است و ارزشی معادل یک اونس طلا دارد؛ به‌ همین‌ دلیل، معاملات انجام‌شده بر‌پایه این رمزارز ثبات و امنیت بیشتری در شرایط تورم و نوسان‌ها دارند.

در این مقاله توضیح می‌دهیم که تتر طلا چیست و چگونه کار می‌کند و چرا در‌ مقایسه‌ با خود طلا گزینه بهتری برای سرمایه‌گذاری به‌ شمار می‌رود؛ پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.


معرفی تتر گلد یا تتر طلا


۲۰‌ ژانویه‌ ۲۰۲۰ ژان ولدر، مدیر‌عامل Tether Limited، شرکت پشتیبان تتر، پروژه تتر گلد (XAUT) را معرفی کرد. برخلاف رمزارزهای سنتی، ارزش تتر طلا به ارز‌های فیاتی مانند دلار آمریکا وابسته نیست، بلکه ارزشش مستقیماً به قیمت طلا وابسته است. به‌ عبارت‌ دیگر، سرمایه‌گذاران می‌توانند هر توکن تتر گلد را با یک اونس طلا بازخرید کنند.

طبق ادعای تتر لیمیتد، این شرکت همواره مقداری معادل طلا را برای رمزارزهای خود ذخیره می‌کند تا بتواند از هر توکن طلای در‌ گردش در بازار پشتیبانی کرده و شفافیت و قابلیت اطمینان را برای معاملات مالی رمزارزهای خود تضمین کند.


مزایای خریدوفروش تتر طلا در مقایسه‌ با سرمایه‌گذاری سنتی با خرید و مالکیت طلا


سرمایه‌گذاری در بازار طلا برای مدت‌ طولانی یکی از روش‌های محبوب‌ برای حفظ ارزش سرمایه افراد بوده، اما در سال‌های اخیر و با معرفی رمزارزها و نوسان‌های ارزش دلار (به‌خصوص در ایران) معامله استیبل‌کوین‌ها، ازجمله خرید تتر طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این زمینه، علاقه به سرمایه‌گذاری در بازار طلا، به‌ویژه برای سرمایه‌گذاران سنتی، به ظهور تتر طلا (Tether Gold) و معرفی گزینه‌ای جدید و جذاب برای خرید‌و‌فروش طلا منجر شد که از مزایای متعددی در مقایسه‌ با خرید‌و‌فروش خود طلا برخوردار است. در‌ ادامه‌، مزایای خریدوفروش تتر گلد را بیان می‌کنیم.


دسترسی و نقدینگی در خور توجه


یکی از مزایای مهم تتر گلد برخورداری از دسترسی و نقدشوندگی چشمگیر است. مالکیت طلای فیزیکی به‌ معنای نیاز به محلی برای ذخیره و نگهداری حجم زیادی از فلز است. برای این منظور، سرمایه‌گذاران مجبورند گاوصندوق شخصی یا صندوق امانات بانک‌ها را در نظر بگیرند که هر دو معایب مهمی دارند؛ مانند دشواری حمل‌ونقل و کمبود نقد‌شوندگی در خرید‌و‌فروش.

این در حالی است که تتر طلا، تنها نمایشی دیجیتالی از مالکیت طلا ارائه می‌دهد که مشکلات مرتبط با دسترسی و نقدشوندگی را از بین می‌برد و دسترسی به آن بسیار ساده است و در‌ عین‌ حال می‌توان آن را به‌راحتی در صرافی‌های رمزارزهای مختلف معامله کرد. این میزان از قابلیت دسترسی و نقدشوندگی به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد به‌سرعت وارد موقعیت‌های خرید‌و‌فروش شده و از آن خارج شوند و انعطاف‌پذیری بیشتری در‌ مقایسه‌ با طلای فیزیکی فراهم می‌کند.


امنیت و مالکیت


خریدوفروش تتر طلا نگرانی‌های مربوط به نحوه نگهداری و ذخیره‌سازی ایمن طلای فیزیکی را کاملاً برطرف می‌کند. نگهداری طلای فیزیکی نیازمند امکانات ذخیره‌سازی ایمن، بیمه، تجهیزات ضد‌سرقت و پذیرش ریسک همیشگی سرقت و از‌ دست‌ دادن سرمایه است.

در‌ مقابل، تتر گلد به‌عنوان استیبل‌کوینی مطمئن با پشتوانه طلای فیزیکی، راه‌حل ساده‌ای برای از‌ بین‌ بردن تمام این خطرها و هزینه‌های اضافی است. خرید تتر طلا در‌ حقیقت شیوه‌ نوینی از سرمایه‌گذاری است که با تضمین حفظ دارایی‌های طلای سرمایه‌گذاران به‌واسطه نهادی مورد‌ اعتماد، امنیت سرمایه و آرامش‌ خاطر آنان را تأمین می‌کند.


مالکیت کسری تتر طلا


یکی دیگر از مزایای تتر گلد، امکان خرید تتر طلا در واحدهای کسری است. مالکیت طلای سنتی اغلب مستلزم خرید اونس کامل یا مقادیر بیشتر است که می‌تواند مانع مهمی برای سرمایه‌گذاران در مقیاس کوچک باشد.

با معرفی تتر گلد، امکان خریدوفروش تتر طلا با مالکیت کسری برای مقادیر کمتر از یک اونس و با هر کسری از مقدار واحد فراهم شد. بدین‌ ترتیب، امروزه سرمایه‌گذاران می‌توانند واحدهای کوچک‌تری از طلا را نگهداری و معامله کنند و این موضوع باعث شده طیف وسیع‌تری از افراد به سرمایه‌گذاری ساده و مقرون‌به‌صرفه در این بازار دسترسی داشته باشند.


سهولت بیشتر و هزینه‌های کمتر تراکنش‌ها


خریدوفروش تتر طلا معاملات یکپارچه را تسهیل می‌کند و مشکلات لجستیکی مرتبط با انتقال فیزیکی طلا را از بین می‌برد. معاملات سنتی طلا اغلب شامل حمل‌ونقل و هزینه‌های ارزیابی مالیات و سایر هزینه‌هاست.

در‌ مقابل، تتر گلد که دارایی دیجیتال است، امکان انتقال فوری را با هزینه‌های بسیار کمتر از تراکنش‌های فیزیکی طلا فراهم می‌کند. این ویژگی تتر گلد را برای کسانی جذاب می‌کند که به‌ دنبال راهی مقرون‌به‌صرفه و ساده برای خرید‌و‌فروش تتر طلا و انجام معاملات مرتبط با آن هستند.


پوشش ریسک و تنوع پورتفوی


طلا همواره به‌عنوان دارایی و روش سرمایه‌گذاری ایمن در‌ برابر تورم و نوسان‌های بازار در نظر گرفته می‌شده، اما معرفی تتر گلد مزایای بیشتری به این ویژگی مهم طلا افزوده است. در‌ حقیقت، خرید تتر طلا فرصتی در‌ اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد تا علاوه‌ بر بهره‌مندی از ارزش طلای فیزیکی، از مزایای دارایی دیجیتال و متناسب با بازارهای مالی مدرن نیز بهره‌مند شوند.

تتر گلد با ترکیب ثبات طلا با راحتی و تطبیق‌پذیری رمزارزی تخصصی، راه منحصر‌به‌فردی برای پوشش ریسک و تنوع پورتفولیو، به‌ویژه در شرایط نامطمئن اقتصادی فراهم می‌کند.


شفافیت و حسابرسی دقیق تتر گلد


تتر لیمیتد، شرکت معرف و مالک تتر گلد، تأکید بسیاری بر شفافیت می‌کند و برای اطمینان از مشروعیت تمامی تراکنش‌ها و عملیات مالی خود، تحت ممیزی‌های منظم قرار می‌گیرد. تتر گلد با ارائه گزارش‌های شفافیت Real Time، بینش همه‌جانبه و دقیقی درباره ذخایر طلای این شرکت به سرمایه‌گذاران ارائه می‌کند و به آنها اطمینان می‌دهد که هر توکن واقعاً به‌واسطه طلای فیزیکی پشتیبانی می‌شود.

این ممیزی‌ها را که شرکت‌های معتبر انجام می‌دهند، اعتبار و قابلیت اطمینان خرید‌و‌فروش تتر طلا را افزایش می‌دهد و آن را به گزینه‌ای جذاب برای کسانی تبدیل می‌کند که به‌ دنبال سرمایه‌گذاری مطمئن و شفاف هستند.


تولید محصول


علاوه‌ بر ثبات و افزایش ارزش بالقوه طلا، تتر گلد فرصت تولید بازده را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. برخی از پلتفرم‌ها و صرافی‌ها خدمات وام‌دهی یا سهام‌داری را برای تتر طلا ارائه می‌کنند که به مالکان امکان می‌دهد از دارایی‌های خود سود کسب کنند.

این ویژگی باعث افزایش قابلیت سرمایه‌گذاری این رمزارز می‌شود؛ زیرا در عین بهره‌مندی از ثبات و حفظ ارزش طلا، امکان کسب درآمد غیرفعال را نیز برای مالکان فراهم می‌کند.


دسترسی جهانی و فراگیری


معاملات انجام‌شده بر بستر تتر گلد از مرزهای جغرافیایی فراتر می‌رود و به سرمایه‌گذاران در سراسر جهان کمک می‌کند تا در بازار طلا مشارکت کنند. مالکیت سنتی طلا اغلب مستلزم نزدیکی به تأسیسات ذخیره‌سازی فیزیکی طلا یا اتکا به بازارهای محلی بوده است.

با تتر گلد سرمایه‌گذاران تا وقتی به اینترنت متصل باشند، می‌توانند از هر مکان جغرافیایی در سراسر دنیا به بازار طلا دسترسی داشته باشند. این دسترسی جهانی فراگیری را تقویت می‌کند و به افراد بیشتری اجازه می‌دهد تا فارغ از موقعیت مکانی خود، در سرمایه‌گذاری‌های طلا شرکت کنند.


نوآوری و ادغام


همان‌طور‌که تتر طلا محبوبیت و مقبولیت بیشتری می‌یابد، ادغام آن با اکوسیستم گسترده رمزارزها درها را به‌ روی برنامه‌های کاربردی نوآورانه باز می‌کند. برای مثال، تتر گلد را می‌توان در پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) به‌ کار برد و شرایطی فراهم کرد تا کاربران بتوانند از دارایی‌های طلای خود برای خدمات مالی مختلف مانند وام و استقراض و وثیقه استفاده کنند.

ناگفته نماند که قابلیت‌های تتر گلد برای تعامل با سایر رمزارزها و پلتفرم‌های مبتنی‌ بر بلاکچین، لایه‌ای از تطبیق‌پذیری را اضافه و به‌طور یکسان فرصت‌های جدیدی را برای توسعه‌ تتر و تتر گلد باز می‌کند.


جمع‌بندی


در این مطلب، تتر طلا، استیبل‌کوینی اختصاصی با ارزشی معادل یک اونس طلا را معرفی کردیم و مزایای آن را شرح دادیم. همان‌طور‌ که گفتیم، تتر گلد با ترکیب ثبات طلای فیزیکی با راحتی و دسترسی درخور توجه به دارایی دیجیتال، رویکردی نوآورانه برای مالکیت طلا فراهم کرده است.

خریدوفروش این رمزارز با مالکیت جزئی و سهولت در معاملات و قابلیت پوشش ریسک، برخی از مزایای متمایز آن در مقایسه‌ با مالکیت طلای سنتی است. بر همین اساس و با در‌نظر‌گرفتن تغییرات مهم بازارهای مالی و نیز دسترسی و نقدینگی و مقرون‌به‌صرفه‌بودن تراکنش‌های این رمزارز، خرید‌و‌فروش تتر گلد را می‌توان جایگزین مناسبی برای سرمایه‌گذاری سنتی در بازار طلا دانست.   

لینک کوتاه: https://ramzarzmedia.com/2rn2
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.