رسانه رمزارز
رسانه رسمی بلاکچین، رمزارز و دارایی دیجیتال ایران

محاکمه مدیرعامل اف‌تی‌ایکس و همدستان / هفته گذشته در دادگاه سم‌بنکمن‌ فرید چه گذشت؟

محاکمه مدیرعامل سابق اف‌تی‌ایکس، سم‌بنکمن‌ فرید در تاریخ ۳ اکتبر آغاز شد. چهار شاهد به هیئت منصفه توضیح دادند که چگونه هشت میلیارد دلار از وجوه مشتریان گم شده است.

تین رن (Thane Rehn)، دستیار دادستان ایالات متحده، در بیانیه آغازین معروف‌ترین محاکمه رمزنگاری جهان اظهار داشت: «املاک لوکس، کمک‌های مالی سیاسی، سرمایه‌گذاری‌ها و جلد مجلات. یک سال پیش، این زندگی سم‌بنکمن‌ فرید بود.»

رن ادامه داد: «همه اینها بر اساس دروغ ساخته شده بود» و مدعی شد که این بنیان‌گذار آلامدا ریسرچ و اف‌تی‌ایکس برای ثروتمندتر شدن و افزایش نفوذ، با لابی کردن در واشنگتن به دنیا «دروغ گفته است».

ظاهراً اظهارات رن حتی وکیل مدافع بنکمن‌ فرید را نیز تحت تأثیر قرار داد و وی با اظهارنظری ملایم پاسخ داد. وکیل او، مارک کوهن، موکل خود را به‌عنوان یک کارآفرین معرفی کرد که در زمان‌های سرعت گرفتن رشد، مرتکب اشتباه می‌شد. او به هیئت منصفه گفت: «دزدی در کار نبوده است.»

در میان حضار، روزنامه‌نگاران و وکلا، جوزف بنکمن و باربارا فرید، والدین متهم حضور داشتند. در حالی که جوزف در چند روز گذشته گهگاه لبخند می‌زد، باربارا ساعت‌ها در دادگاه به پسرش خیره شد.

در هفته گذشته، چهار شاهد در دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در منهتن شهادت دادند. این لیست شامل یک معامله‌گر فرانسوی، سرمایه‌گذار در اف‌تی‌ایکس، در کنار آدام یدیدیا و گری وانگ، دوستان نزدیک سابق بنکمن‌ فرید است.

مارک جولیارد

اولین شاهد دادستان برای هیئت منصفه یک تاجر کاکائو از پاریس بود که در حال حاضر در لندن زندگی می‌کند. مارک جولیارد یکی از قربانیان فاجعه اف‌‌تی‌ایکس در نوامبر ۲۰۲۲ بود. جولیارد به هیئت منصفه گفت که چهار بیت‌کوین در اف‌تی‌ایکس دارد که در آن زمان نزدیک به ۱۰۰ هزار دلار ارزش داشت. وی اظهار کرد که در برداشت دارایی خود از این صرافی ناموفق بود.

در اف‌تی‌ایکس، او هرگز معاملات آتی انجام نداد. سهام بیت‌کوین بخش قابل توجهی از پس‌انداز جولیارد بود. دادستان‌ها از شهادت او استفاده کردند تا نشان دهند که چگونه مشتریانی که به وجوه خود در اف‌تی‌ایکس اعتماد داشتند از رویدادهای سال گذشته آسیب دیده‌اند.

مدافع بنکمن‌ فرید سعی کرد استدلال‌های دادستان را کم‌اهمیت جلوه دهد و گفت که این تاجر یک فرد حرفه‌ای دارای مجوز در لندن بود که بر اساس تأیید افراد مشهور تصمیم نمی‌گرفت. کوهن خاطرنشان کرد که استخدام تام برادی برای اجرای یک تبلیغ برای اف‌تی‌ایکس مشکلی نداشت.

آدام یدیدیا

آدام یدیدیا و بنکمن‌ فرید در مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) با هم دوست شدند. قبل از پیوستن به اف‌تی‌ایکس به‌عنوان یک توسعه‌دهنده در ژانویه ۲۰۲۱، یدیدیا برای مدت کوتاهی در آلامدا در سال ۲۰۱۷ به‌عنوان کارآموز کار کرد. او همچنین یکی از ساکنان ملک لوکس ۳۵ میلیون دلاری اف‌تی‌ایکس در باهاما بود.

طبق شهادت وی، وجوه فیات از مشتریان توسط اف‌تی‌ایکس از طریق یک شرکت تابعه آلامدا به نام North Dimension دریافت شده است. هر سرمایه‌گذاری که توسط یک مشتری اف‌تی‌ایکس انجام می‌شد، بدهی آلامدا به اف‌تی‌ایکس به شمار می‌رفت. در زمان سقوط این صرافی، این بدهی هشت میلیارد دلار بود.

یدیدیا ماه‌ها قبل از تشکیل پرونده ورشکستگی این میلیاردر، از بدهی بین شرکت‌ها مطلع شد. یدیدیا در زمین تنیس با اشاره به بدهی آلامدا از بنکمن‌ فرید پرسید: «آیا اوضاع خوب است؟» او پاسخ مثبتی دریافت نکرد. بنکمن‌ فرید به او گفت: «ما دیگر ضدگلوله نیستیم.» یدیدیا به یاد می‌آورد: «او عصبی به نظر می‌رسید.»

تا قبل از ورشکستگی اف‌تی‌ایکس در ماه نوامبر، یدیدیا شاهد بود که این صرافی بر رقبای خود مانند باننس و کوین‌بیس نیز مسلط شد. او حتی پاداش خود را برای به دست آوردن پنج درصد از سهام این شرکت خرج کرد.

یدیدیا در نوامبر ۲۰۲۲ پس از اطلاع از اینکه آلامدا از وجوه مشتریان اف‌تی‌ایکس برای بازپرداخت بدهی‌های خود استفاده می‌کند، استعفا کرد. او از سال گذشته با وزارت دادگستری ایالات متحده همکاری می‌کند.

متیو هوانگ

متیو هوانگ، یکی از بنیان‌گذاران شرکت تأمین سرمایه Paradigm، در مجموع ۲۷۸ میلیون دلار در اف‌تی‌ایکس در دو دوره بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ سرمایه‌گذاری کرد. برای او، این یک شکست کامل بود.

به گفته هوانگ، این شرکت از ادغام وجوه بین اف‌تی‌ایکس و آلامدا و همچنین از امتیازاتی که آلامدا با این صرافی رمزارز داشت، آگاه نبود. همان‌طور که توسط شواهدی که توسط دادستان از پایگاه داده اف‌تی‌ایکس آورده شده، آلامدا از موتور لیکویید شدن اف‌تی‌ایکس، که موقعیت‌های در معرض خطر لیکویید شدن را می‌بندد، معاف بود.

تحت این معافیت، آلامدا توانست از موقعیت خود استفاده کند و تعادل منفی را با اف‌تی‌ایکس حفظ کند. هوانگ اعتراف کرد که به جای تلاش برای بررسی‌های بیشتر در اف‌تی‌ایکس، در عوض به اطلاعات ارائه‌شده توسط بنکمن‌ فرید تکیه کرده است.

به گفته هوانگ، بنکمن‌ فرید در برابر ایده حضور سرمایه‌گذاران در هیئت‌مدیره اف‌تی‌ایکس «بسیار مقاوم» بود، اما متعهد شد که مدیران مجربی را منصوب کند.

گری وانگ

زمانی وانگ و بنکمن‌ فرید، از بنیان‌گذاران دو شرکت برجسته بودند، اما هفته گذشته خود را در دو طرف دادگاه دیدند. او به هیئت منصفه گفت: «من اینجا هستم زیرا به کلاهبرداری الکترونیکی، کلاهبرداری اوراق بهادار و کلاهبرداری کامودیتی‌ها متهم شدم.» او همچنین در کنار بنکمن‌ فرید، کارولین الیسون – مدیرعامل سابق آلامدا ریسرچ – و نیشاد سینگ – مدیر سابق مهندسی در توطئه شرکت کرده است.

وانگ یکی از شاهدان اصلی این پرونده محسوب می‌شود. محاکمه او توسط دادستان در تاریخ ۵ اکتبر آغاز شد و باید در ۱۰ اکتبر، زمانی که هفته دوم محاکمه آغاز می‌شود، به پایان برسد. وانگ نگاه عمیق‌تری به نحوه عملکرد اف‌تی‌ایکس و آلامدا تحت هدایت بنکمن‌ فرید ارائه کرد.

وانگ گفت: «در سال ۲۰۱۹، چند ماه پس از تأسیس اف‌تی‌ایکس، به آلامدا امتیازات ویژه‌ای در زمینه کد اف‌تی‌ایکس اعطا شد. بر اساس اسکرین‌شات‌های پایگاه داده اف‌تی‌ایکس و کد موجود در GitHub، دادستان‌ها اظهار کردند که آلامدا دارای ترازنامه منفی نامحدود، خط اعتباری ویژه ۶۵ میلیارد دلاری و معافیت از لیکویید شدن است.

وکیل مدافع بنکمن‌ فرید استدلال کرد که این امتیازات مشابه امتیازاتی است که سایر بازارسازان در اف‌تی‌ایکس دریافت می‌کنند. این مدافع همچنین به این واقعیت اشاره کرد که آلامدا بازارساز اصلی در اف‌تی‌ایکس بود؛ بنابراین داشتن قابلیت ترازنامه منفی برای نقش آن ضروری بود.

به گفته وانگ، ادغام وجوه بین شرکت‌ها در طول زمان افزایش یافت. در سال ۲۰۲۰، بنکمن‌ فرید به وانگ دستور داد که تراز منفی آلامدا را تحت درآمد اف‌تی‌ایکس نگه دارد. تراز منفی آلامدا و همچنین خط اعتباری آن با اف‌تی‌ایکس افزایش یافت. بدهی آلامدا به اف‌تی‌ایکس از ۳۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ به سه میلیارد دلار در اواخر سال ۲۰۲۱ رسید.

زمانی که از وانگ پرسیده شد که چرا از امتیازات آلامدا حمایت کرد، وی پاسخ داد: «من به نظر او اعتماد کردم.»

دادستان‌ها همچنین به بهره‌برداری موبایل‌کوین (MOB) در سال ۲۰۲۱ اشاره کردند. در تلاشی برای پنهان کردن ضرر سرمایه‌گذاران اف‌تی‌ایکس، بنکمن‌ فرید به وانگ و الیسون گفته است که کسری این میلیونر را به جای نگه داشتن آن در امور مالی اف‌تی‌ایکس، به ترازنامه آلامدا اضافه کنند.

وانگ گفت یکی دیگر از افشاگری‌های کلیدی این بود که صندوق بیمه اف‌تی‌ایکس داده‌ها را دستکاری کرده است.

در ماه‌های قبل از فروپاشی اف‌تی‌ایکس، بنکمن‌ فرید، وانگ و سینگ در مورد امکان تعطیلی آلامدا و جایگزینی آن با سایر بازارسازان بحث کردند. با این حال، در آن زمان، بدهی‌های این شرکت به اف‌تی‌ایکس 14میلیارد دلار بود. در نوامبر ۲۰۲۲، آلامدا فعالیت خود را متوقف کرد.

وانگ همچنین با دادستان‌ها همکاری می‌کند. شهادت او در ۱۰ اکتبر از سر گرفته خواهد شد. کارولین الیسون نیز در همان روز صحبت خواهد کرد.

لینک کوتاه: https://ramzarzmedia.com/f6hd
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.