رسانه رمزارز
رسانه رسمی بلاکچین، رمزارز و دارایی دیجیتال ایران

تاثیر بلک‌راک بر بازار رمزارز / بررسی 5 احتمال به دنبال تایید صندوق ETF بیت‌کوین

بلک‌راک، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مدیریت دارایی در جهان، در نظر دارد اولین صندوق بیت‌کوینی قابل معامله در بورس را عرضه کند. جدا از چالش‌های رگولاتوری موجود، این اقدام بلک‌راک می‌تواند تاثیرات قابل‌توجهی بر بازار ارزهای دیجیتال داشته باشد که در ادامه به گزارش شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال بینوست از تاثیر این اقدام بلک‌راک بر بازار می‌پردازیم.


ETF یا صندوق قابل معامله در بورس چیست؟


ETF یا صندوق قابل معامله در بورس (Exchange-Traded Fund) یک نوع صندوق سرمایه‌گذاری است که از ترکیب مجموعه‌ای از اوراق بهادار مانند سهام، اوراق قرضه، کالا، ارز و غیره تشکیل شده و برای معامله در بورس اوراق بهادار دردسترس سرمایه‌گذاران قرار می‎‌گیرد. به طور کلی یک ای‌تی‌اف، روند قیمتی یک دارایی اساسی را دنبال می‌کند. این دارایی‌ها می‌توانند شامل طلا، نفت، ارز دیجیتال و دیگر اوراق بهادار باشند. به عنوان مثال، ای‌تی‌اف طلا، ارزش ذخایر طلا را دنبال می‌کند و ای‌تی‌اف نفت، شاخص سهام نفت را بازتاب می‌دهد.

همچنین، برخی از ای‌تی‌اف‌ها به دنبال ردیابی ارزش دارایی‌های رمزارزی هستند و به عنوان ETF ارز دیجیتال عمل می‌کنند. این نوع از سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که به صورت متنوع و بدون نیاز به خرید مستقیم این دارایی‌ها، در بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری کنند.

صندوق ای‌تی‌اف به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که بدون دردسرهای مرتبط با نگهداری و مدیریت دارایی‌ها، سرمایه خود را در برخی از دارایی‌ها سرمایه‌گذاری کنند. یک صندوق ای‌تی‌اف مشابه سهام، قابل عرضه در بورس‌های مختلف در سراسر جهان است. بنابراین سرمایه‌گذاران از طریق حساب‌های کارگزاری خود، قادر به معامله ای‌تی‌اف‌ها خواهند بود.

صندوق‌های قابل معامله از زمان ورود به بازار (حدود سال ۱۹۹۳)، محبوبیت چشمگیری کسب کرده‌اند و امروزه به عنوان یکی از محبوب‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری شناخته می‌شوند؛ زیرا این صندوق‌ها به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند بدون نیاز به سرمایه زیاد و درگیری بیشتر در معاملات، اوراق بهادار یا کالاهای مختلف را خریداری کنند.

صندوق‌های ای‌تی‌اف بیت‌کوین البته جذابیت‌های بیشتری نیز دارند؛ زیرا هم خرید و هم نگهداری آن‌ها مهارت‌های فنی و ریسک‌هایی بالایی دارد که با خرید صندوق‌های ای‌تی‌اف درگیر آن مشکلات و ریسک‌ها نخواهیم بود. صندوق‌های ای‌تی‌اف بیت کوین در اروپا و کانادا چندین سال است که تاسیس شده‌اند و در حال سرویس‌دهی هستند. ولی در آمریکا این صندوق‌ها علی‌رغم درخواست چندین شرکت طی سال‌های گذشته هنوز مجوز تاسیس دریافت نکرده اند. البته یک صندوق ای‌تی‌اف بیت‌کوین از جنس معاملات آینده (Bitcoin Futures ETF) در سال ۲۰۲۱ تاسیس شد ولی هنوز صندوق ای‌تی‌اف بازار اسپات بیت کوین تاسیس نشده است.


دلایل مخالفت SEC با صندوق ای‌تی‌اف بیت‌کوین


یکی از دلایل مخالفت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) با این دسته از صندوق‌های سرمایه‌گذاری این است که به ادعای آن‌ها این بازار دستکاری‌های بسیاری در قیمت دارد و هنوز این دارایی شفافیت لازم و آمادگی برای تاسیس این صندوق را ندارد. به دلیل اهمیتی که تاسیس این صندوق در آمریکا می‌تواند در این بازار داشته باشد.


بلک‌راک به دنبال صندوق ETF بیت‌کوین


در ماه‌های اخیر شرکت‌های مدیریت سرمایه‌گذاری بسیار بزرگی در آمریکا از جمله بلک‌راک به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه مدیریت دارایی دنیا با حدود ۹ تریلیون دلار سرمایه تحت مدیریت و Fidelity به عنوان سومین مدیر دارایی بزرگ دنیا با حدود ۴ تریلون دلار سرمایه تحت مدیریت و چندین شرکت دیگر، به شکل همزمان درخواست تاسیس این صندوق‌ها را داده‌اند.

نکته مهم این است که مجموع دارایی تحت مدیریت این شرکت‌ها بالغ بر ۲۰ تریلیون دلار است و در صورت تایید درخواست این شرکت‌ها، قطعا تاثیر بزرگی بر قیمت بیت‌کوین خواهیم دید. در این بین، درخواست بلک‌راک بیشترین شانس را برای تایید دارد. یکی از دلایل آن این است که شرکت بلک‌راک همکاری‌های بسیاری با کمسیسون بورس و اوراق بهادار آمریکا داشته و در گذشته بیش از ۹۵ درصد درخواست‌های ای‌تی‌اف آن‌ها تایید شده است.
به دلیل این اهمیت، در صورت تایید درخواست بلک‌راک، می‌توان تأثیرات بسیار بزرگی را انتظار داشت که به برخی از مهم‌ترین این آثار در زیر اشاره شده است:

تاثیر تایید احتمالی صندوق ETF بیت‌کوین بلک‌راک بر بازار ارزهای دیجیتال

تاثیر اقدامات بلک‌راک و افزایش پذیرش عمومی رمزارزها


بلک‌راک یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین شرکت‌های مدیریت دارایی در جهان است. ورود این شرکت به فضای ای‌تی‌اف بیت‌کوین می‌تواند نشان‌دهنده پذیرش بیشتر ارزهای دیجیتال در جامعه باشد و مسیر را برای شرکت‌ها و موسسات دیگر جهت ورود به این بازار باز کند.


دسترسی آسان به رمزارزها در صورت پذیرش درخواست بلک‌راک


ای‌تی‌اف‌ها به خاطر سادگی و دسترسی‌پذیری خود مشهور هستند. با ارائه ای‌تی‌اف اسپات بیت‌کوین، بلک‌راک می‌تواند دسترسی سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی و موسسات به حرکت قیمت بیت‌کوین را بدون نگهداری مستقیم دارایی اصلی (بیت‌کوین) آسان‌تر کند.


تاثیر صندوق بیت‌کوینی بلک‌راک بر نقدینگی و کشف قیمت


یک ای‌تی‌اف بیت‌کوین توسط بلک‌راک می‌تواند به افزایش نقدینگی در بازارهای ارزهای دیجیتال منجر شود. فرآیند ایجاد و بازخرید ای‌تی‌اف می‌تواند کشف قیمت کارآمد را تسهیل کند، اختلاف قیمت پیشنهادی را کاهش دهد و به نفع سرمایه‌گذاران باشد.


تاثیر صندوق بیت‌کوینی بلک‌راک بر تایید و نظارت رمزارزی


برای راه‌اندازی یک ای‌تی‌اف بیت‌کوین، موانع نظارتی بسیاری باید پشت سر گذاشته شود و نگرانی‌های مربوط به محافظت از سرمایه‌گذار، نگهداری و دستکاری بازار را برطرف کند. این فرآیند می‌تواند راه را برای مقررات جامع‌تر ارزهای دیجیتال در آینده هموار کند.


تاثیر بلک‌راک بر بازار


ورود بلک‌راک به بازار بیت‌کوین می‌تواند باعث تأثیر آن بر احساسات کلی بازار رمزارزها و حرکت قیمت آن شود، زیرا این شرکت با منابع گسترده و پایگاه مشتریان بسیار وسیعی که دارد همواره در روندهای قیمتی موثر بوده است. به عنوان نمونه قیمت دارایی طلا از سال ۲۰۰۴ که صندوق‌های ای‌تی‌اف آن تایید شدند تقریبا ۵ برابر شده است که بخش زیادی از این رشد به واسطه سرمایه‌گذاری از طریق صندوق‌های ای‌تی‌اف در آمریکا بوده است.

تاثیر تایید احتمالی صندوق ETF بیت‌کوین بلک‌راک بر بازار ارزهای دیجیتال

نهایتا با توجه به همه موارد ذکر شده در صورت تایید صندوق ETF بیت کوین در آمریکا، می‌توان انتظار رشدهای بسیار بزرگی را در بازار بیت‌کوین و رمزارزها داشت و اعتبار بالایی را برای این دسته از دارایی‌ها درنظر گرفت که سرمایه‌گذاران سنتی و مدرن بسیاری را جذب می‌کند.

البته باید دقت داشت که همه این موارد صرفا گمانه‌زنی بر اساس پیش‌فرض‌ها و اتفاقات گذشته بوده است و نباید مبنای سرمایه‌گذاری قرار بگیرد.

لینک کوتاه: https://ramzarzmedia.com/44o4
منبع بینوست
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.