رمزارز
رسانه بلاکچین، رمزارز و دارایی دیجیتال ایران

گفت‌وگو با مدیرعامل تولیدکننده کیف ‌پول سخت‌افزاری رمزارزی ایرانی / مزیت کیف‌ پول‌های درج، اصالت و گارانتی کالاست

یکی از دغدغه‌های فعالان رمزارزها موضوع امنیت دارایی‌های این حوزه است. اخباری که هرازچندگاهی از هک‌شدن صرافی‌های بزرگ و کوچک رمزارزی به گوش می‌رسد، نگرانی‌ها درباره این مسئله را افزایش داده است. کارشناسان اغلب هشدار می‌دهند نگهداری کلیدهای خصوصی دارایی‌های رمزارزی برای طولانی‌مدت در صرافی‌ها یا دستگاه‌های دیجیتالی که به اینترنت متصل می‌شوند، به لحاظ امنیتی صحیح نیست. آنها تأکید می‌کنند یکی از امن‌ترین راه‌ها به‌ویژه برای مبالغ بالای رمزارزی استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری است. شرکت «امین درج خاورمیانه» تولیدکننده کیف‌ پول‌های سخت‌افزاری رمزارزی است که برای اولین‌بار از محصول خود در الکامپ سال ۱۳۹۷ رونمایی کرد.

مریم بهبهانی، مدیرعامل درج در این گفت‌وگو با اشاره به فعالیت‌های این شرکت می‌گوید که در حال حاضر درج تنها تولیدکننده این کیف پول در کشور است و با توجه به استفاده از فناوری روز دنیا و خدمات پس از فروشی که برای محصولات خود ارائه می‌دهد، امکان رقابت با محصولات خارجی در این حوزه را دارد.

آنچه در ادامه می‌خوانید، پیش از این در صد و ششمین شماره از هفته‌نامه کارنگ منتشر شده است.

چه شد که وارد حوزه ساخت کیف ‌پول‌های سخت‌افزاری شدید؟

هم‌بنیان‌گذاران ما در مجموعه درج پیش از آنکه وارد این حوزه شویم، در زمینه تولید قطعات الکترونیکی، آموزش این حوزه و برنامه‌نویسی فعالیت می‌کردند. سال ۱۳۹۷ با رشدی که رمزارزها داشتند، با توجه به تحریم‌ها این چالش وجود داشت که یک بستر امن برای دارایی‌های ارز دیجیتال در ایران وجود ندارد؛ زیرا ورود کیف‌ پول‌های سخت‌افزاری به ایران با چالش‌ مواجه بود و شرکت‌های تولیدکننده هیچ نمایندگی رسمی در کشور نداشتند.

از سویی امن‌ترین راهکار برای نگهداری دارایی‌های ارز دیجیتال، داشتن کیف پول‌های سخت‌افزاری است. در نتیجه با توجه به تجربه و دانشی که داشتیم، تصمیم گرفتیم به تولید بومی کیف پول سخت‌افزاری اقدام کنیم. در الکامپ ۱۳۹۷ اولین مدل خود با نام «درج وان» را رونمایی کردیم که با استقبال اکوسیستم رمزارزی مواجه شد. بررسی‌هایی که روی محصول ما انجام شد، تأیید کرد که کیف پول تولیدی ما امن است و از راهکارهای جهانی استفاده می‌کند.

استقبال بازار از محصول شما به چه صورت بود؟

البته ما تا انتهای سال ۱۳۹۹ وارد بازار نشدیم و فروش نداشتیم، چون بازار رمزارزها با افول همراه بود. در این بازه البته تولید ما متوقف نشد. از سویی کار تحقیق و توسعه را هم انجام می‌دادیم. از سال ۱۴۰۰ فروش ما به‌صورت رسمی شروع شد. در این سال بازار رمزارزها هم با صعود همراه بود. در آن زمان ما حدود چهار هزار کیف پول سخت‌افزاری در انبار داشتیم که در انتهای این سال انبار ما خالی شده بود. ما در اواخر سال ۱۴۰۰ دو مدل محصول «وان‌پلاس» و «تی» را رونمایی کردیم و در سال ۱۴۰۱ این محصولات هم به سبد فروش ما اضافه شد.

گفت‌وگو با مدیرعامل تولیدکننده کیف ‌پول سخت‌افزاری رمزارزی ایران / مزیت کیف‌ پول‌های درج، اصالت و گارانتی کالاست

آیا در ایران به‌جز شما شرکت دیگری نیز در حوزه تولید کیف پول سخت‌افزاری فعالیت می‌کند؟

تا امروز ما در ایران رقیب نداشتیم و کیف پول درج تنها محصول ایرانی در این زمینه است. البته اخیراً شنیده‌ایم که امکان دارد در ایران هم شرکت‌هایی وارد این بازار شوند. در مجموع وجود رقیب خوب است و از آن استقبال می‌کنیم، زیرا باعث رشد بازار می‌شود. درباره رقیبان خارجی هم لازم به ذکر است که مارکت سرویس کیف‌ پول سخت‌افزاری خیلی بزرگ نیست.

در مجموع در دنیا هم در این حوزه دو لیدر به نام‌های «ترزو» و «لجر» وجود دارند که هر دو شرکت اروپایی‌اند. البته شرکت‌های دیگری هم هستند که کیف پول به بازار عرضه کرده‌اند. بعد از اتفاقاتی هم که برای برخی صرافی‌های بزرگ دنیا افتاد، شاهد توجه بیشتری به کیف پول سخت‌افزاری در دنیا هستیم.

در حال حاضر سه محصول در سبد فروش شما وجود دارد، درباره این محصولات و تفاوتی که با هم دارند، توضیح دهید؟

ما در درج سه مدل کیف پول تولید می‌کنیم. مدل «درج وان» اولین محصول ماست که در آن از دکمه‌های فشاری استفاده شده و از ۱۲۰۰رمزارز به‌صورت همزمان و بدون محدودیت حافظه پشتیبانی می‌کند. مدل «پلاس» ما از لحاظ فناوری شبیه مدل وان است، اما از لحاظ ظاهری ارتقا پیدا کرده؛ دکمه‌های آن تاچ شده و… .

در مدل «درج تی» اما فناوری متفاوتی به کار گرفته شده و از لحاظ ظاهری هم علاوه بر دکمه‌های تاچ دارای ال‌سی‌دی بزرگ‌تری است. همچنین این محصول درج از ۱۵۰۰ رمزارز پشتیبانی می‌کند و قابلیت استیک در خود پلتفرم را دارد. یعنی شما اگر ارزهای خاصی مانند اتریوم و کاردانو را در آن نگهداری کنید، سالانه به شما سود تعلق می‌گیرد. به لحاظ فناوری امنیتی و رمزنگاری‌شده نیز این محصول از فناوری بسیار بالاتری استفاده می‌کند. کیف پول تی به‌نوعی محصول نهایی ماست و این قابلیت را دارد که یکی از لیدرهای بازار باشد.

گفت‌وگو با مدیرعامل تولیدکننده کیف ‌پول سخت‌افزاری رمزارزی ایران / مزیت کیف‌ پول‌های درج، اصالت و گارانتی کالاست

محصولات شما چطور می‌توانند با نمونه‌های خارجی رقابت کنند؟

همان‌طور که گفتم در ایران به‌دلیل شرایط تحریم، کیف پول‌های سخت‌افزاری نمی‌توانند نمایندگی داشته باشند و اگر این کالای خارجی در بازار ایران وجود داشته باشد، از راه‌های قانونی وارد نمی‌شود. در نتیجه اصالت و گارانتی کالا را نمی‌توانیم مشخص کنیم. در محصول درج اصالت و گارانتی کالا مشخص است.

همچنین ما برای محصولات‌مان گارانتی بدون قید و شرط در نظر گرفته‌ایم. علاوه بر آن آموزش‌هایی همراه با کیف پول‌مان ارائه می‌دهیم که باعث می‌شود کار کردن با این ابزار برای مشتریان ساده شود. بر خلاف کیف پول‌های نرم‌افزاری که به‌صورت اپلیکیشن ارائه می‌شوند و کار با آنها راحت است، کار کردن با کیف پول‌های سخت‌افزاری به این دلیل که قرار است امنیت دارایی شما را بالا ببرد، کمی سخت است. یکی از کارهایی که در دُرج انجام دادیم این بود که آموزش را به سبد کالایی خود اضافه کردیم.

گارانتی بدون قید و شرط محصول شما شامل چه مواردی می‌شود؟

ما در گارانتی بدون قید و شرط خود که تا یک سال اعتبار دارد، هر اتفاقی شامل شکستن، سوختن و… را که برای کیف پول سخت‌افزاری بیفتد، پشتیبانی می‌کنیم. مشتریان می‌توانند با استفاده از کد بازیابی که همراه کیف پول در اختیار آنها قرار می‌گیرد، در صورتی که اتفاقی برای این کیف پول بیفتد، دارایی دیجیتال خود را به کیف پول جدیدشان منتقل کنند.

گفت‌وگو با مدیرعامل تولیدکننده کیف ‌پول سخت‌افزاری رمزارزی ایران / مزیت کیف‌ پول‌های درج، اصالت و گارانتی کالاست

مشتریان شما را بیشتر کدام بخش از فعالان حوزه رمزارز تشکیل می‌دهند و استراتژی شما در بازار چه بوده است؟

ما تا‌به‌امروز از مارکتینگ اینفلوئنسر برای فروش محصول خود استفاده کرده‌ایم. یعنی بیشتر از طریق مدرسان حوزه رمزارزها، تولیدکنندگان ماینر و دارندگان صرافی‌ها کار مارکتینگ را انجام دادیم. در واقع این افراد به نحوی محصول ما را به مخاطبان خود معرفی می‌کردند. مشتریان ما بیشتر کسانی هستند که هولدر هستند یا ارز دیجیتالی را برای مدت‌زمانی بیش از سه ماه خریداری کرده‌اند. تریدرها هم می‌توانند سود حاصل از فعالیت‌شان را در کیف پول‌های سخت‌افزاری نگه دارند و جزء مشتریان ما باشند. همچنین کسانی که درآمدشان از طریق ماینر است، از این محصول استفاده می‌کنند.

لینک کوتاه: https://ramzarzmedia.com/emv9
منبع کارنگ
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.