رسانه رمزارز
رسانه رسمی بلاکچین، رمزارز و دارایی دیجیتال ایران

نوبیتکس از اهمیت عمق بازار می‌گوید / عمق بازار یک دارایی با عمق بازار آن در صرافی رمزارز چه تفاوتی دارد؟

عمق بازار در واقع توان یک بازار برای انجام سفارش‌های خرید یا فروش است. یعنی تعداد خریداران و فروشندگان در یک بازار معاملاتی آنقدر بالا است که سفارش‌های خرید و فروش به محض رسیدن به قیمت سفارش‌گذاری‌شده، انجام می‌شوند.

به این ترتیب، عمق بـازار بالا، تاثیر مستقیم در نقدشوندگی معاملات در یک بازار دارند. عمق بازار سطوح و گستردگی کلی سفارشات باز، پیشنهادات خرید و پیشنهادات فروش را برای یک دارایی یا سهام خاص در نظر می‌گیرد. هرچه تعداد سفارش‌های خرید و فروش در محدوده قیمت بازار فعلی بیشتر باشد، عمق بازار بیشتر است. این نکته را هم باید در نظر داشت که عمق بازار، داده‌های مربوط به سفارش‌های سریع را که با قیمت بازار در لحظه صورت می‌گیرد، در نظر نمی‌گیرد و صرفا سفارش‌های خرید و فروش در نمودار عمق بازار نمایش داده می‌شوند.

در ادامه می‌خوانید که عمق بازار یک دارایی با عمـق بازار این دارایی در صرافی ارز دیجیتال چه تفاوتی دارد و اهمیت عمـق بازار در هر دو مورد چیست؟ همچنین درباره عمق بازار نوبیتکس خواهید خواند.


عمق بازار یک رمزارز چیست؟


ارز دیجیتال بیت‌کوین را در نظر بگیرید؛ تعداد سفارش‌های خرید و فروش بیت کوین در جهان، عـمق بازار بیت کوین را نشان می‌دهد. هر چه عمـق بازار بیشتر باشد، سفارش‌های بزرگ خرید و فروش تاثیر کمتری در نوسانات قیمت یک دارایی دارند. البته معمولا دارایی‌های بزرگ مثل بیت‌کوین و اتریوم عمـق بازار بالایی نسبت به سایر ارزهای دیجیتال دارند.

عمق بازار ارز دیجیتال و عمق بازار صرافی رمزارز

عمق بازار صرافی ارز دیجیتال چیست؟


حال در یک اکسچنج یا پلتفرم تبادل رمزارز، تعداد کاربران فعال صرافی، تاثیر مستقیم در عمـق بازار یک دارایی مثل بیت‌کوین در آن صرافی دارد. اگر تعداد کاربران و به تبع آن تعداد سفارش‌های خرید و فروش در صرافی رمزارز پایین باشد، عمق بازار در این صرافی پایین بوده و به این ترتیب ممکن است سفارش‌های خرید و فروش با تاخیر زیاد انجام شوند و یا حتی انجام نشوند. یعنی اگر سفارش خریدی یا قیمت معین در یک صرافی با عمـق بازار پایین ثبت شود، ممکن است فروشنده‌ای در آن قیمت سفارش فروش ثبت نکرده باشد و به این ترتیب با اینکه قیمت جهانی به قیمت ثبت سفارش رسیده، اما معامله انجام نمی‌شود.  

در اینجا اهمیت عـمق بازار بالای صرافی در نقدشوندگی دارای اهمیت پیدا می‌کند.


عمق بازار صرافی رمزارزی چه اهمیتی دارد؟


اما ازسوی دیگر، با توجه به اینکه عمق بـازار، به اندازه‌گیری عرضه و تقاضا در یک دارایی می‌پردازد، بررسی این عرضه و تقاضا در نمودار عمق بـازار، به معامله گران تحلیلی از وضعیت ارائه می‌دهد. یعنی آن‌ها می‌توانند با بررسی عمـق بازار و نسبت تقاضاهای خرید به فروش، جهت احتمالی قیمت ارز دیجیتال را پیش‌بینی کنند.

یک معامله‌گر ممکن است از داده‌های عمق بازار برای درک قیمت‌های پیشنهادی خرید و فروش یک رمزارز با توجه به حجم فعلی آن استفاده کند و بر اساس آن تصمیم بگیرد در کدام قیمت‌ها وارد شود و یا از کدام معامله خارج شود. معمولاً معامله‌گران به دنبال دیوارهای خرید یا فروش در نمودار عمق بازار می‌گردند و بر اساس این بخش‌ها تصمیم به خرید یا فروش می‌گیرند.


عمق بازار صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس


صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس که بیشتر از پنج میلیون کاربر ایرانی دارد، دارای عـمق بازار بالا و نقدشوندگی فوری در همه رمزارزهایی است که در این پلتفرم لیست شده‌اند. به این ترتیب سفارش‌های خرید و فروش در این صرافی به محض رسیدن به قیمت سفارش‌گذاری‌شده، انجام می‌شوند.

در گذشته صرافی‌ها اطلاعات مربوط به عمـق بازار و سفارش‌های خرید و فروش را در اختیار کاربران قرار نمی‌دادند یا در ازای دریافت پول این اطلاعات را به آنها می‌دادند، اما در حال حاضر تقریبا همه صرافی‌های ارز دیجیتال در دنیا این اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. فعالان بازار ارزهای دیجیتال می‌توانند اطلاعات مربوط به عمق بـازار انواع ارزهای دیجیتال را در بازار معاملاتی نوبیتکس در سایت و اپلیکیشن این پلتفرم مشاهده کنند.

درک مفهوم عمق بـازار به معامله‌گران در تحلیل بازار کمک می‌کند، اما نباید استفاده از سایر ابزارهای تحلیل را در کنار آن فراموش کرد.

لینک کوتاه: https://ramzarzmedia.com/aw9m
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.