رسانه رمزارز
رسانه رسمی بلاکچین، رمزارز و دارایی دیجیتال ایران

وضعیت کریپتو فاندها در جهان / آینده صندوق‌های سرمایه‌گذاری رمزارزی روشن است

کریپتو فاندها یا صندوق‌های رمزارز به مجموعه‌ای از دارایی‌های رمزارز گفته می‌شود که به عنوان سبدهای سرمایه‌گذاری توسط مدیران دارایی مدیریت می‌شوند و در دسترس سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرند. در این گزارش از شرکت مدیریت دارایی رمزارزی بینوست، وضعیت صندوق‌های رمزارز در جهان بررسی شده است.

در ادامه، با اشاره به برخی از آمارهای مهم جهانی در مورد وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری رمزارزی و آینده کریپتو فاندها به آینده این حوزه اشاره خواهد شد.


تعداد صندوق رمزارز


کریپتو فاند نام‌های مختلفی دارد؛ صندوق کریپتوکارنسی، صندوق بلاکچین و صندوق ارز دیجیتال. فارغ از این عناوین، تعداد کریپتو فاندها در حال افزایش است. با افزایش قیمت ارز دیجیتال و آگاهی عمومی، تقریباً ۲۰۰ صندوق رمزارز در سال ۲۰۱۷ در دنیا راه‌اندازی شد. برای مقایسه، در همین زمان حدود ۷۰۰ صندوق سرمایه‌گذاری سنتی راه‌اندازی شد.

سرعت راه‌اندازی صندوق‌های رمزارز جدید در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به میزان قابل توجهی کاهش یافت، اما از سه ماهه سوم ۲۰۲۱ دوباره شروع به افزایش کرد. ۲۶ صندوق رمزارز در سه ماهه دوم ۲۰۲۱ و پس از آن ۲۲ صندوق در سه ماهه سوم راه‌اندازی شد.

در تصویر زیر، تعداد کل صندوق‌های رمزارز را مشاهده می‌کنید:

کریپتو فاندها

البته با لحاظ تعداد آنچین کریپتو فاند (Onchain Crypto Fund)، تعداد این صندوق‌ها خیلی بیشتر خواهد شد. برای مثال، در پلتفرم Enzyme تاکنون ۱۳۰۲ فاند غیرمتمرکز رمزارز ایجاد شده است.


تعداد صندوق‌های رمزارز جدید در مقابل صندوق‌های بسته‌شده


نمودار زیر، وضعیت راه‌اندازی صندوق‌های کریپتو در مقابل صندوق‌های بسته شده در سراسر جهان را از سه ماهه اول ۲۰۲۰ تا سه ماهه چهارم ۲۰۲۲ نشان می‌دهد.

کریپتو فاندها

از سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰، تعداد صندوق‌های کریپتو راه‌اندازی شده در سراسر جهان از تعداد صندوق‌هایی که در حال بسته شدن بودند، بیشتر شد (به جز سه ماهه اول سال ۲۰۲۲). برای مثال، در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲، ۱۲ صندوق جدید ارز دیجیتال راه‌اندازی شد و ۷ صندوق بسته شد.

وضعیت بازار رمزارز‌ها به شدت روی راه‌اندازی و بسته شدن صندوق‌ها تأثیرگذار است. برای مثال، در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ که بازار وضعیت خوبی داشته، تعداد صندوق‌های جدید از تعداد صندوق‌های بسته شده بیشتر است. اما در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ و بازار خرسی رمزارز‌ها، تعداد صندوق‌های بسته شده از تعداد صندوق‌های جدید پیشی گرفته است.


رابطه بین عملکرد بازار رمزارزها و تعداد کریپتو فاندهای جدید


نمودار زیر بیانگر تاثیر عملکرد بازار ارزهای دیجیتال بر تعداد کریپتو فاندهای جدید است.

 کریپتو فاندها

برای مثال در سال ۲۰۱۸ که بیت کوین به عنوان بزرگ‌ترین رمزارز بازار رشد خوبی را تجربه کرد، تعداد کریپتو فاندهای جدید هم رشد شدیدی داشته است. برعکس، در سال ۲۰۱۹ که بازار بیت کوین نزولی بود، تعداد فاندهای جدید در این بازار نیز کاهش یافته است.


دارایی‌های تحت مدیریت


نمودار زیر، ارزش تجمعی دارایی‌های تحت مدیریت (AUM) صندوق‌های رمزارزی در سراسر جهان از سه ماهه اول ۲۰۱۸ تا سه ماهه دوم ۲۰۲۲ را نشان می‌دهد.

کریپتو فاندها

AUM صندوق‌های رمزارزی از ابتدای سال ۲۰۱۸ در سراسر جهان به رشد خود ادامه داده است و برای اولین بار در سال ۲۰۲۰ از ۲۰ میلیون دلار فراتر رفت و در پایان سال ۲۰۲۱ به اوج ۶۹.۷ میلیون دلار رسید.

نمودار زیر، ارزش کل بازار رمزارزها را نشان می‌دهد که با مقایسه آن با نمودار بالایی، تاثیر رشد رمزارزها بر AUM کریپتو فاندها مشخص می‌شود. یکی از دلایل رشد AUM کریپتو فاندها در این شرایط، رشد قیمتی خود رمزارزهای داخل صندوق است. دلیل دیگر، توجه ویژه به کریپتو فاندها در بازار گاوی یا صعودی رمزارزهاست.

پراکندگی کریپتو فاندها در جهان

پراکندگی کریپتو فاندها در جهان


صندوق‌های رمزارزی در حال حاضر در بیش از ۸۰ کشور مستقر هستند. با این حال، نزدیک به نیمی از تمام صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال در ایالات متحده مستقر هستند. بریتانیا، چین/هنگ کنگ، سنگاپور، سوئیس، کانادا، استرالیا و آلمان همگی دارای تعداد قابل توجهی کریپتو فاند هستند.

لازم به ذکر است که نقشه زیر شامل صندوق‌های غیرمتمرکز رمزارز نیست.

کریپتو فاندها

جریان خالص صندوق رمزارز


ورود پول به صندوق و خروج پول از آن، شاخص مهمی از تمایل سرمایه‌گذاران است.

Crypto Fund Research به صورت ماهانه جریان سرمایه‌گذاری به داخل و خارج از ده‌ها هدج فاند یا  صندوق پوشش ریسک کریپتو و همچنین تغییرات در دارایی‌های صندوق را دنبال می‌کند. این صندوق‌ها فقط شامل هدج فاندهایی هستند که به صورت فعال مدیریت می‌شوند و صندوق‌ شاخص، صندوق‌ ETF و سایر صندوق‌هایی که از سبک‌های مدیریت غیرفعال استفاده می‌کنند را شامل نمی‌شود.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، در Jun سال ۲۰۲۲ برایند ورود و خروج پول در هدج فاندهای کریپتو منفی بوده است. در این ماه بازار رمزارزها در وضعیت نزولی قرار داشته که روی میزان خروج پول از این صندوق‌ها نیز تاثیر گذاشته است.

کریپتو فاندها

آینده کریپتو فاندها


در سال‌های اخیر، رمزارزهایی مانند بیت‌کوین و اتریوم مورد توجه و پذیرش کاربران و سرمایه‌گذاران زیادی از سراسر جهان قرار گرفته‌اند. این علاقه فزاینده به افزایش محبوبیت صندوق‌های رمزارزی کمک کرده است، زیرا سرمایه‌گذاران به دنبال راه‌هایی برای مشارکت بیشتر در بازار رمزارزها و در عین حال مدیریت ریسک‌ سرمایه‌گذاری هستند.

آینده صندوق‌های رمزارزی ‌امیدوارکننده به نظر می‌رسد که تحت تأثیر چندین عامل تأثیرگذار خواهد بود.

افزایش پذیرش جهانی ارز‌های دیجیتال و فناوری بلاکچین، سرمایه‌گذاران بیشتری را برای استفاده از دارایی‌های دیجیتال به عنوان یک راه سرمایه‌گذاری جذب می‌کند.

علاوه بر این، وجود قوانین شفاف، محیطی باثبات و امن‌تر را برای فعالیت صندوق‌های رمزارز فراهم می‌کند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که چشم‌انداز نظارتی پیرامون ارزهای دیجیتال و صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌تواند بین کشورها بسیار متفاوت باشد.

برخی از کشورها ارزهای دیجیتال را پذیرفته‌اند و مقررات مطلوبی دارند، در حالی که برخی دیگر محدودیت‌هایی اعمال کرده‌اند یا همچنان در حال توسعه چارچوب‌های نظارتی هستند. این مقررات می‌تواند بر در دسترس بودن و محبوبیت صندوق‌های رمزارزی تأثیر بگذارد.

همچنین پیشرفت‌ در امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) و ظهور محصولات سرمایه‌گذاری نوآورانه، مانند اوراق بهادار توکن‌شده و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در فضای کریپتو گسترش می‌دهند. ادغام فناوری‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در فرآیند‌های مدیریت دارایی صندوق نیز منجر به کارایی بیشتر و مدیریت بهتر ریسک خواهد شد.

به طور کلی، ترکیبی از پذیرش گسترده‌تر، محیط نظارتی شفاف، پیشرفت‌های فناوری و گسترش گزینه‌های سرمایه‌گذاری احتمالاً به رشد صندوق‌های ارز دیجیتال در آینده کمک می‌کند.

لینک کوتاه: https://ramzarzmedia.com/c796
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.