رمزارز
رسانه بلاکچین، رمزارز و دارایی دیجیتال ایران

گزارش سال تترلند نشان‌ می‌دهد / رشد ۴۰ درصدی معاملات رمزارز کشور در 1401

بر اساس گزارش سال تترلند، مهم‌ترین انگیزه کاربران برای مبادله تتر به‌ترتیب ترید رمزارزها و جایگزینی برای سرمایه‌گذاری ارزی و نقل‌و‌انتقال مالی است.

به گزارش روابط عمومی تترلند، بر اساس گزارش سال تترلند آمارهایی از بازار رمزارز و این پلتفرم به‌صورت عمومی منتشر شد. بررسی‌ روند توسعه تبادل رمزارز در کشور از رشد ۴۰ درصدی معاملات در سال ۱۴۰۱ حکایت می‌کند که محدودیت‌های بین‌المللی در تبادلات مالی یکی از دلایل رشد جایگاه رمزارزها به‌عنوان راه‌حل جایگزین بود.

بنابر داده‌های گزارش سال تترلند، در سال ۱۴۰۱ تعداد سکوهای تبادل یا همان صرافی رمزارز رشد ۱۰۹ درصدی را درمقایسه‌با به سال ۱۴۰۰ تجربه کرده و از ۳۶۷ به ۷۰۴ سکو رسیده است.

گزارش سال تترلند

در سال گذشته، نرخ تتر به‌طور میانگین بیش از ۳۰درصد رشد پیدا کرده است. شایان ذکر است که از سال ۱۳۹۹ شیب رشد ارزش تتر در‌مقایسه‌با تومان دوچندان شده و از سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱، نرخ تتر به‌طور میانگین سالانه ۲٫۸ برابر شده است.

گزارش سال تترلند

ویژگی‌ها و رفتار کاربران تترلند


آمارهای تهیه‌شده از کاربران در گزارش سال تترلند نشان می‌دهند که تعداد کاربران تترلند در سال ۱۴۰۱ در‌مقایسه‌با ۱۴۰۰ نزدیک به ۸۷٫۶درصد رشد کرده است. بیشترین کاربران از استان‌های تهران و خراسان‌رضوی و فارس و کمترین کاربران از استان‌های سیستان‌و‌بلوچستان و ایلام و کهگیلویه‌و‌بویراحمد بوده‌اند.

در سال ۱۴۰۱، مدت حضور کاربران در وب‌سایت و اپلیکیشن تترلند معادل ۲۹۱ سال بوده است. در‌مجموع، ۲۸٫۸میلیون بازدید نیز صورت گرفته و تعداد کاربران در‌مقایسه‌با پایان سال ۱۴۰۰ رشد ۸۷٫۶درصدی تجربه کرده است.

از سال ۱۳۹۷ تا‌کنون، بیش از ۱۴٫۷میلیون بازدید یکتا از این وب‌سایت و اپلیکیشن انجام شده است؛ بنابراین، از ابتدای فعالیت تترلند حدود ۱۶٫۷درصد از جمعیت ایران حداقل یک بار از این سکوی تبادل تتر بازدید کرده‌اند.

میانگین سنی کاربران تترلند ۳۲ سال است و بیش از ۳۸درصد کاربران بین ۲۵ تا ۳۵ سال دارند. جوان‌ترین کاربر فعال تترلند که رمزارز معامله کرده، در تولد ۱۸سالگی ثبت‌نام و احراز هویت کرده و تراکنشش را انجام داده است. مسن‌ترین کاربر فعال تترلند هم ۶۹ سال دارد.

گزارش سال تترلند

در میان کاربران، سهم مردان ۷۹درصد و سهم زنان ۲۱درصد گزارش شده که سهم زنان درمقایسه‌با سال ۱۴۰۰ تقریباً ۴درصد بیشتر است.

در گزارش سال تترلند آمده است: «در‌حال‌حاضر همه فعالان رمزارزی شامل تریدرها و سرمایه‌گذارهای دلاری و افرادی که به انتقال پول نیاز دارند، تترلند را به‌عنوان راهکاری مناسب می‌شناسند.»

به‌طور‌کلی، مهم‌ترین انگیزه کاربران برای مبادله تتر به‌ترتیب ترید رمزارزها و جایگزینی برای سرمایه‌گذاری ارزی و نقل‌و‌انتقال مالی است. سهم این انگیزه‌ها درمقایسه‌با ۱۴۰۰ تغییر کرده است؛ به‌طوری‌که سهم ترید رمزارزها ۲۷درصد کاهش و در‌مقابل سهم جایگزینی برای سرمایه‌گذاری ارزی و نقل‌و‌انتقال مالی افزایش پیدا کرده است.

در سال ۱۴۰۱ نیز مانند ۱۴۰۰، تعداد خریداران از فروشندگان تتر بیشتر بود. تترلند این موضوع را ناشی از نیاز کاربران به ورود و سرمایه‌گذاری در بازار رمزارز و نیاز خریداران برای حفظ سرمایه و جلوگیری از خطرهای تورم موجود می‌داند.

گزارش سال تترلند

رشد متوسط ۶٫۱درصدی نرخ تتر به‌صورت ماهانه


تعداد معامله‌های تترلند درمقایسه‌با سال ۱۴۰۰، حدود ۱۱درصد رشد کرده است. میانگین نرخ تتر در سال ۱۴۰۱ برابر با ۳۵هزار و ۵۵۹ تومان و میانگین حجم معامله هر کاربر ۲هزار و ۱۴۵ تتر گزارش شده است. در بهمن۱۴۰۱، رکورد تعداد و حجم معامله‌ی ماهانه شکسته شده و ۲۲اردیبهشت۱۴۰۱ پرمعامله‌ترین روز سال بوده است. ناگفته نماند که در سال گذشته تتر به‌طور متوسط ماهانه ۶٫۱درصد رشد پیدا کرده است.

گزارش سال تترلند

با وجود رشدی که در تعداد معامله‌ها درمقایسه‌با سال ۱۴۰۰ اتفاق افتاد، حجم معامله‌ها در سال ۱۴۰۱ کاهش ۲۱٫۱درصدی پیدا کرد. نمودار نشان می‌دهد که حجم و تعداد معامله‌ها در مهر ۱۴۰۱ به کمترین میزان رسیده است.

گزارش سال تترلند

۹۵درصد تسویه‌های تومان به‌موقع انجام شد


در تترلند، هر هفته بیش از ۱۹۰هزار درخواست دریافت نرخ تتر ازطریق API ارسال می‌شود و بیش از ۳۲ سکوی تبادل رمزارزی از API نرخ تترلند استفاده می‌کنند. در سال ۱۴۰۱، نرخ تتر در تلگرام تترلند نزدیک به ۳۶‌میلیون بار مشاهده شده و نرخ این ارز دیجیتال ۳هزار و ۴۲۴ بار تغییر کرده است.

یکی از موضوعات مهم برای خریداران و فروشندگان تتر تسویه سریع است. در سال ۱۴۰۱، ۹۵درصد تسویه‌های تومان به‌موقع انجام و ۱۹ روز از سال هم به‌دلیل اختلال در شبکه بانکی و شاپرک، تسویه‌های تترلند با اختلال مواجه شده است.

گزارش سال تترلند

طبق این گزارش، تمام کاربران تترلند می‌توانند احراز هویت خود را در کمتر از ۱۰ دقیقه تکمیل کنند؛ البته اختلال اینترنت باعث شد تا در نیمه دوم سال کاربران با مشکل بارگذاری تصاویر و ویدئو احراز هویت مواجه شوند. بررسی احراز هویت پس از ارسال درخواست در کمتر از ۱۰ دقیقه انجام می‌شود.

بیشترین دلیل نارضایتی کاربران، محدودیت برداشت تتر در اولین تراکنش است. از میان خدمات تترلند چهار خدمت «خرید‌و‌فروش آسان»، «بازار تترلند»، «مبدل رمزارزی» و «تسویه فوری تومان» پرطرفدارتر بوده که تسویه فوری با ۹۳درصد بیشترین رضایت کاربران را به‌دنبال داشته است. همچنین با رونمایی شیوه معامله‌تک نرخی از دی‌۱۴۰۰، میزان رضایت از سرویس معامله آسان تتر به ۹۱درصد رسیده و رضایتمندی را ۱۰درصد افزایش داده است.

بدون کارمزد بودن مبدل رمزارزی تترلند هم باعث شده است تا کاربران این پلتفرم در سال ۱۴۰۱، ۲٫۳میلیارد تومان صرفه‌جویی و سرمایه‌گذاری به‌صرفه‌تری را تجربه کنند.

نکته مهم دیگر اینکه در تترلند با هدف کمک به محیط‌زیست، فقط قراردادهای کاری و تجاری‌ای که به امضا و مُهر نیاز دارند، چاپ می‌شوند. همچنین، ۲۰‌ اردیبهشت هر‌سال به تعداد سال‌های سپری‌شده تترلند نهال کاشته می‌شود.


تحولات تترلند در سال گذشته


در سال گذشته، علاوه‌بر بهبود تبادل تتر/تومان، تترلند ابزارهایی مثل تبدیل سریع تتر/تومان در کیف‌پول و «بازار» برای سفارش‌گذاری پیشرفته‌تر در نرخ خرید یا فروش مدنظر هر کاربر و «مبدل» برای خرید آسان و تشکیل سبد رمزارزی را به کاربران عرضه کرده است.

گزارش سال تترلند

مهم‌ترین تحولات سال ۱۴۰۱ بر‌اساس گزارش سال تترلند در خصوص سطح‌بندی کاربرها و کارمزدها عبارت‌اند از:

 • رونمایی کیف‌پول تتری امن
 • انتشار نسخه ۶ تترلند
 • رونمایی هویت بصری جدید
 • رونمایی NFT هویت بصری
 • افزودن سرویس G2FA برای حساب کاربری
 • رونمایی مبدل رمزارزی بدون کارمزد
 • راه‌اندازی سرویس انتقال بانکی
 • راه‌اندازی سرویس واریز و برداشت پرداختیاری
 • رونمایی سرویس تبدیل سریع تتر
 • کارمزد رایگان برای دعوت دوستان
 • رونمایی بازار تترلند، افزودن بخش راهنمای استفاده
 • افزودن ۱۴ بانک به سرویس تسویه فوری
 • افزودن بیش از ۲۷۰ رمزارز در مبدل رمزارزی
 • انتقال داخلی تتر بدون کارمزد

گزارش سال تترلند در ۷ فصل تدوین شده و شامل داده‌های قابل‌توجهی از این OTC ایرانی است. تترلند ضمن انتشار این گزارش، اعلام کرده امیدوار است گزارش حاضر از طریق ارائه آمارهای شفاف و دقیق، مطالعه رفتار کاربران در قبال تتر و بررسی ظرفیت‌های موجود در بازار رمزارز کشور به عنوان سندی معتبر با هدف تسهیلگری در امر قانون‌گذاری این بازار، تاثیرگذار باشد.

لینک کوتاه: https://ramzarzmedia.com/7n8x
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.