رسانه رمزارز
رسانه رسمی بلاکچین، رمزارز و دارایی دیجیتال ایران

وضعیت صرافی‌های رمزارزها در سه‌ماهه اول ۲۰۲۳ نشان می‌دهد / پایان زمستان رمزارز و افزایش ۴۰درصدی معاملات

شرکت تحقیقاتی توکن اینسایت گزارش سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ از فعالیت‌ صرافی‌های رمزارز را منتشر کرده که نشان می‌دهد پلتفرم‌های متمرکز، در این زمان، شروع پررونقی داشته‌اند. طبق شاخص‌های این گزارش، شرایط برای صرافی‌های رمزارزی و این صنعت، بهتر شده است.

در این گزارش آمده است که در طول سه‌ماهه ابتدای سال جاری، کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال از ۸۳۱.۸ میلیارد دلار به ۱.۲۴ تریلیون دلار افزایش یافته است که تقریباً ۵۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد. در این بازه زمانی، بیت‌کوین تقریباً ۱۰۰ درصد (از ۱۶۰۰۰ دلار به بالاترین سطح ۳۰۰۰۰ دلار در این دوره) رشد قیمت داشته است.

با توجه به افزایش قیمت بیت‌کوین، این گزارش ضمن بیان احتمال بالا برای پایان زمستان ارزهای دیجیتال، مطرح می‌کند که داده‌های موجود در صرافی‌های رمزارزی، زمان آغاز بازار صعودی را به صورت شهودی نشان می‌دهند.

این گزارش همچنین به مخاطبان توصیه می‌کند که برای تصمیم‌های مالی خود از داده‌ها و شاخص‌های صرافی‌های معتبر استفاده کنند.


۴۰% افزایش حجم معاملات رمزارز در سه‌ماهه اول ۲۰۲۳


حجم کل معاملات سه ماهه اول ۲۰۲۳ برای ۱۵ صرافی برتر ارز دیجیتال نسبت به سه ماهه قبل، ۴۰ درصد افزایش را به میزان ۱۰.۸ میلیارد دلار نشان می‌دهد.

طبق گزارش توکن اینسایت، در ۱۴ تا ۱۵ مارس شاهد بیشترین افزایش در حجم روزانه بودیم. این افزایش، رابطه مستقیمی با بهبود قیمت بیت‌کوین پس از بحران بانکی دارد و احتمالاً ناشی از درک شکنندگی فیات و تقاضا برای دارایی‌های پایدارتر است.

صرافی رمزارز بایننس تسلط خود را در طول سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ حفظ کرده و بیش از نیمی از سهم بازار(۵۵ درصد) را از آن خود کرده است. با این حال، توکن اینسایت اشاره کرده که در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲، بایننس ۶۰ درصد از سهم بازار را در اختیار داشته است. این کاهش سهم بازار نشان می‌دهد که اقدامات اجرایی اخیر در حوزه رگولاتوری و شایعات ورشکستگی، بر روی این صرافی تأثیر داشته است.

رمزارز در سه‌ماهه
نمودار حجم کل معاملات سه ماهه اول ۲۰۲۳ برای ۱۵ صرافی برتر

سایر معیارهای معاملات رمزارزی همچنان کاهش را نشان می‌دهد


طبق این گزارش، حجم معاملات ۱۰ صرافی برتر ارز دیجیتال با ۱۶ درصد افزایش نسبت به سه‌ماهه قبل، به ۲.۴ تریلیون دلار رسیده است. با این حال، این میزان در مقایسه با سه‌ماهه سوم و دوم سال ۲۰۲۲ که به ترتیب ۲.۶ تریلیون دلار و ۲.۸ تریلیون دلار بودند، همچنان کاهش داشته است.

نمودار حجم معاملات ده صرافی برتر در سه‌ماهه اول سال میلادی جاری

همین الگو در مورد حجم مشتقات نیز تکرار می‌شود و سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ نسبت به سه‌ماهه قبل، ۳۰ درصد افزایش داشته و به ۷.۸ تریلیون دلار رسیده است. اما همچنان در مقایسه با سه‌ماهه سوم ۲۰۲۲ با ۸.۴ تریلیون دلار و سه ماهه دوم ۲۰۲۲ با ۱۰ تریلیون دلار، کاهش یافته است.

نمودار بازار مشتقات در سه‌ماهه اول سال میلادی

اعتماد کاربران به توکن‌ها بازگشته‌است


با توجه به موج ورشکستگی‌های مالی متمرکز (CeFi) در سال ۲۰۲۲، توکن‌های صرافی کمی بدنام شدند و تمایل افراد نسبت به آن‌ها مقداری کاهش داشت.

با این وجود، نمودار زیر بازگشت اعتماد به توکن‌های رمزارزی را در این دوره سه‌ماهه نشان می‌دهد.

نمودار توکن‌های معامله‌شده در صرافی‌های رمزارزی متمرکز
لینک کوتاه: https://ramzarzmedia.com/jsa4
منبع tokeninsight
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.