رسانه رمزارز
رسانه رسمی بلاکچین، رمزارز و دارایی دیجیتال ایران

این یک کلاهبرداری است! / واکنش سایت «ارز دیجیتال» به جشنواره و مسابقه‌ای جعلی که تلاش دارد به اسم آنها جیب کاربران را خالی کند

مدتی است وب‌سایتی جعلی با آدرس‌های «arzdigital.blog» ،«arzdigital.site» و اخیراً «arzdigital.news» با سوءاستفاده از نام و نشان مجموعه «ارز دیجیتال» مشغول کلاهبرداری از کاربران است.

گردانندگان این وب‌سایت جعلی که خود را «وب‌سایت رسمی بلاگ ارزهای دیجیتال» معرفی می‌کنند، با فریب کاربران و هدایت آنها به صفحه‌ای با عنوان «آموزش دریافت کیف پول ۱۵۰ هزار دلاری رایگان کوکوین!»، «جشنواره کیف پول‌های ۲۰۰ هزار دلاری بایننس» یا «آموزش دریافت کیف پول ۳۰۰ هزار دلاری رایگان کوینکس!»، پس از برگزاری یک قرعه‌کشی ساختگی و گذراندن چند مرحله ثبت‌نام صوری، از آنها درخواست می‌کنند برای برداشت جایزه خود مقداری اتریوم را به‌‌عنوان «کارمزد» به یک آدرس مشخص واریز کنند.

به نقل از ارز دیجیتال، تمامی مراحلی که در این وب‌سایت هست، ساختگی بوده و پس از واریز اتریوم، هیچ مبلغی به حساب شما واریز نخواهد شد. با این حال برای آگاهی بیشتر کاربران، این کلاهبرداری را مرحله‌ به‌ مرحله بررسی خواهیم کرد.

در این وب‌سایت جعلی صفحه‌ای به آدرس «arzdigital.news/coinex» وجود دارد و یک ویدئوی آموزشی گذاشته شده که در آن شخصی ناشناس کاربران را به شرکت در یک قرعه‌کشی کاملاً ساختگی تشویق می‌کند.

پس از کلیک‌ کردن روی دکمه «www.kocoin.co» یا «coinex.gift» (در نسخه‌های جدید این طرح کلاهبرداری) کاربر به صفحه‌ای جعلی حاوی یک گردونه شانس هدایت می‌شود که پس از وارد کردن یک نام کاربری و آدرس ایمیل در آن، فرایند بخت‌آزمایی ساختگی آغاز شده و کاربر به‌‌ظاهر برنده ۱۵۰ هزار دلار تتر (یا ۳۵۰ هزار دلار در نسخه جدید) می‌شود.

توجه داشته باشید این گردونه شانس همیشه روی عدد ۱۵۰ هزار دلار توقف می‌کند و همین موضوع به‌‌وضوح نشان می‌دهد این فرایند کاملاً صوری است. پس از این مرحله، کاربر به صفحه‌ای حاوی یک نام کاربری و رمز عبور ساختگی هدایت می‌شود که در آن دکمه‌ای برای ورود و باز‌کردن کیف پول تعبیه شده است.

دقت کنید که به تمامی کاربران یک نام کاربری و رمز عبور واحد نمایش داده می‌شود؛ یعنی هیچ سازوکاری برای ساخت نام کاربری و رمز عبور منحصربه‌فرد در کار نیست. در صفحه بعدی از شما خواسته می‌شود در ادامه از تلفن همراه‌ خود استفاده کرده و با رمز عبور و نام کاربری نمایش‌‌داده‌شده در مرحله قبلی، وارد کیف پول خود شوید.

آدرس این صفحه نیز «kucoinwallet.org» یا «coinex.credit» بوده و کاملاً جعلی است. در مرحله بعدی صفحه‌ای مشابه صفحه اول صرافی کوکوین یا کوینکس به شما نمایش داده می‌شود که به‌‌ظاهر مقداری تتر موجودی دارد و گزینه‌ای هم برای برداشت در آن گذاشته شده است. اگر روی دکمه «Send» کلیک کنید، صفحه دیگری برای شما باز خواهد شد.

در این بخش نیز پس از کلیک‌ کردن روی ردیف تتر (Tether) به صفحه وارد کردن آدرس و مبلغ برداشت هدایت می‌شوید. گفتنی است بخش آدرس و مبلغ نیز هر دو کاملاً صوری هستند. در قسمت بعدی که هدف اصلی کلاهبرداران است، از شما خواسته می‌شود مبلغ ۲۶۴/۲۱ دلار اتریوم را به آدرسی مشخص واریز کنید تا برداشت شما نهایی شود. کلاهبرداران در این مرحله مدعی‌ شده‌اند که این ۲۶۴ دلار «کارمزد ثابت شبکه اتریوم» است!

متأسفانه تاکنون مقداری اتریوم نیز به آدرس وابسته به این وب‌سایت جعلی واریز شده است.

به یاد داشته باشید که در هیچ پلتفرم متمرکز و غیرمتمرکزی کارمزد شبکه به این شکل از کاربران دریافت نمی‌شود و نیازی به واریز مبلغی مشخص به یک آدرس خاص نیست. این وب‌سایت ساختگی حساب‌هایی جعلی هم در پلتفرم‌های مختلف مانند یوتیوب و آپارات دارد و از آن برای فریب کاربران استفاده می‌کند. توجه داشته باشید که این وب‌سایت و حساب‌های کاربری وابسته به آن هیچ ارتباطی با مجموعه ارز دیجیتال ندارند و تنها به دنبال سوءاستفاده از نام و نشان ارز دیجیتال برای فریب کاربران هستند.

لینک کوتاه: https://ramzarzmedia.com/cxtr
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.