یک اکوسیستم جهانی!

بررسی ظرفیت توکن‌های بهادار (STO) با نگاهی به تجربه کشورهای مختلف

در بازارهای سنتی، دسترسی به سرمایه و جذب آن همیشه چالشی بزرگ برای بازیگران کوچک و متوسط بوده است. ظهور بلاکچین این فضای سنتی را بر هم زده و محیط جدیدی را شکل داده است. علاوه بر این، ظهور ICOها نیز فرصت‌های بزرگ و بی‌شماری را برای تأمین سرمایه توسط این مجموعه‌ها ایجاد کرده است.

این یک فرصت عالی بوده است؛ چراکه بازار استارتاپ‌ها توانسته رونق مورد نظر خود را پیدا کند. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران نیز گزینه‌های مختلفی برای تأمین مالی شرکت‌‌ها پیش روی خود پیدا کرده بودند. ICOها در واقع راه‌ را برای یک روش جایگزین مناسب برای تأمین سرمایه باز کردند؛ روشی به نام عرضه اولیه توکن‌های اوراق بهادار (STO).


عرضه اولیه توکن‌های اوراق بهادار چه مزایایی دارد؟


STOها در واقع از دو جهت مزیت خیلی بالایی دارند. به عبارت دیگر، آنها هم مزیت تأمین سرمایه آسان و دسترسی ICOها را در خود دارند و هم امنیت و اعتبار عرضه‌های اولیه مرتبط با بازارهای سنتی را دارا هستند که باعث کاهش خطر کلاهبرداری می‌شود. طبق قوانین، وجوهی که از طریق STO جمع‌آوری می‌شود، ‌در محدوده مقررات نظارتی در هر حوزه قضایی قرار می‌گیرد.
هر کشور یا منطقه‌ای معمولاً‌ چهارچوب خاص خود را برای تنظیم و قانون‌گذاری روی STOها شکل داده است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود.


فرانسه


در ماه مارس سال ۲۰۲۰، سازمان بازارهای مالی فرانسه یک تحلیل رسمی و حقوقی مختص موضوع توکن‌ اوراق بهادار منتشر کرد. در این سند، سازمان AMF فرانسه توکن‌های اوراق بهادار را به‌عنوان همتای نمونه‌های سنتی خود (یعنی اوراق بهادار) معرفی و تأیید کرد. علاوه بر این، نیاز به تمام مجوزهای لازم برای ارائه‌دهندگان خدمات مالی را که در این صنعت فعالیت می‌کنند، اعلام کرد. این موضوع شامل نیاز به مجوز MTF (تسهیلات تجاری چندجانبه یا Multilateral Trading Facility) برای مبادلات ثانویه نیز می‌شود.


ژاپن


بر اساس تغییرات ایجادشده در قانون ابزارهای مالی و مبادلات کشور ژاپن (FIEA)، توکن‌های اوراق بهادار به‌عنوان نوعی علاقه‌مندی به برنامه‌های سرمایه‌گذاری جمعی معرفی شد که توسط توکن‌ها نمایش داده می‌شوند. این قانون همچنین توضیح می‌دهد که ارزهای دیجیتالی که برای مشارکت در عرضه توکن‌های اوراق بهادار (STO) به کار گرفته می‌شوند نیز نوعی پول در نظر گرفته شده؛ بنابراین سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند.

STOها در واقع از دو جهت مزیت خیلی بالایی دارند. به عبارت دیگر، آنها هم مزیت تأمین سرمایه آسان و دسترسی ICOها را در خود دارند و هم امنیت و اعتبار عرضه‌های اولیه مرتبط با بازارهای سنتی را دارا هستند که باعث کاهش خطر کلاهبرداری می‌شود

در کشور ژاپن، اصول و قوانین مربوط به اوراق بهادار سنتی در مورد STOها نیز اعمال می‌شود و ناشران ملزم به رعایت الزامات افشایی مانند ارائه اظهارنامه ثبت اوراق بهادار و گزارش‌های شش‌ماهه اوراق بهادار هستند. البته جزئياتی که در افشاسازی‌ها باید منتشر شود، هنوز مشخص نشده است. همچنین لازم به توضیح است که STOها در کشور ژاپن تحت معافیت‌های مالیاتی قرار می‌گیرند.


مالزی


بر اساس دستورات صادرشده، کمیسیون اوراق بهادار کشور مالزی مقاله‌ای را در ماه مارس ۲۰۱۹ منتشر کرده و در آنها قوانینی را برای «عرضه و ارائه توکن‌های دیجیتالی» تشریح می‌کند. این چهارچوب متعاقباً با الزامات انطباقی زیادی همراه است. میزان افزایش و الزامات برای ارائه گزارش‌های سه‌ماهه را می‌توان جزء همین موارد دانست.


روسیه


دارایی‌های مالی دیجیتال یا DFAها، نشان‌دهنده حقوق دیجیتال هستند. این حقوق مطالبات پولی، امکان اعمال حقوق ناشی از اوراق بهادار قابل انتشار،‌ حق مشارکت در سرمایه یک شرکت سهامی خاص و حق مطالبه انتقال اوراق بهادار قابل انتشار را دربر می‌گیرد. با این حال، صدور این توکن‌های اوراق بهادار مستلزم رعایت دقیق قوانین اوراق بهادار کشور روسیه است که شرکت در آنها برای افرادی با سرمایه‌های کوچک مناسب نیست.


سنگاپور


قوانین مالی سنگاپور به نحوی است که توکن‌های اوراق بهادار را همانند اوراق بهادار سنتی تلقی می‌کنند؛ بنابراین این توکن‌ها نیز باید از تمام مقررات و الزامات مشابه اوراق بهادار سنتی تبعیت کنند. در این شیوه‌‌نامه همچنین انواع مختلف اپراتورها در بازار، مانند صرافی‌ها و مشاوران مالی را شفاف‌سازی و مشخص می‌کند. علاوه بر این، بیان دارد که این سازمان‌ها باید به تأیید مرجع پولی سنگاپور رسیده باشند و تأکید دارد که برخی از مجوزها پیش‌‌شرط فعالیت این سازمان‌هاست. این دستورالعمل همه‌چیز را به‌وضوح بیان کرده و سعی دارد تا تمام سناریوهای متعدد و محتمل را به‌خوبی پوشش داده و به آنها بپردازد.


سوئیس


صادرکنندگان توکن‌های اوراق بهادار باید از همان چهارچوب‌ها و قوانین مالی متداول در کشور سوئیس تبعیت کنند. این قوانین شامل تمام ارائه‌دهندگان خدمات مالی می‌شود که برای انجام فعالیت‌های خود به دریافت مجوز نیاز دارند. در این میان، صادرکنندگان می‌توانند از فناوری رجیستری مبتنی بر بلاکچین برای پشتیبانی از ردیابی مالکیت خود استفاده کنند.


انگلستان


سازمان مدیریت مالی انگلستان بین سه نوع توکن تمایز قائل می‌شود؛ توکن‌های صرافی، توکن‌های کاربردی و توکن‌های اوراق بهادار. همان‌طور که در قانون و دستور تنظیم فعالیت‌های انگلستان و همچنین در دستورالعمل بازار در ابزارهای مالی مشاهده می‌شود، توکن‌های اوراق بهادار به‌عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری شناخته می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.