رسانه رمزارز
رسانه رسمی بلاکچین، رمزارز و دارایی دیجیتال ایران

قیمت تتر؛ سرگردان از بلاتکلیفی بازار دلار در ایران

قیمت تتر در ایران به عوامل مختلفی وابسته است. علاوه‌بر رابطه دلار با تتر باید رابطه دلار با ریال و تتر با ریال را نیز در نظر گرفت. تا به امروز قیمت تتر در ایران تقریباً برابر و بیشتر از قیمت دلار بوده و خیلی کم پیش آمده که قیمت ریالی تتر هم‌قیمت دلار یا کمتر از آن باشد.

امروز (شنبه) ۲۹ اردیبهشت‌ماه قیمت ریالی تتر در زمان کوتاهی از کانال 59 هزار تومان وارد کانال ۵۷ هزار تومان شد. این تغییر قیمت باعث شد تا بعضی‌ از رسانه‌ها و کانال‌های تلگرامی این ادعا را مطرح کنند که این ریزش قیمتی مربوط به تحریم‌هایی است که بنیاد تتر بنا دارد بر علیه کاربران ایرانی اعمال کند.

اخیرا داده‌های منتشرشده از بانک Standard Chartered Plc و افزایش نظارت‌ بنیاد تتر بعد از همکاری با چین آنالیسیس، از دلایلی است که برای کاهش قیمت تتر بیان می‌شد. اما طبق بررسی‌هایی که رسانه رمزارز در این خصوص انجام داد نشان می‌دهد خبری که یک هفته قبل مطرح شده تاثیر چندانی بر این موضوع نداشته است.

طبق بررسی‌های انجام شده در شرایطی که بازار تتر موج ریزشی به خود گرفته بود اما قیمت دلار در بازار غیررسمی امروز کاملا نامشخص بود و کسی نمی‌دانست که دقیقاً چه قیمتی دارد. طبق پرس‌وجوهایی که از صرافی‌های فیزیکی خرید و فروش ارز صورت گرفت قیمت امروز دلار کاملا نامشخص بود و قیمت آن از 57500تومان تا 58400 در نوسان بود و سایت‌های اعلام غیررسمی قیمت دلار در بازار نیز قیمت آن را در حدود 58300 تومان عنوان می‌کردند که اختلاف حدود هزارتومانی با پلتفرم‌های تبادل رمزارزی وجود داشت.مجموعه شرایط نشان می‌داد که سردرگمی که در بازار خرید و فروش دلار کاغذی وجود داشت وارد بازار تتر نیز شده است.


افزایش یا کاهش قیمت دلار به‌خاطر تتر نیست


طبق شواهد تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که تتر صبح امروز به یک باره مقدار قابل توجهی ریزش کرده و قیمت آن مشخص است اما قیمت دلار رسمی اعلام نشده و نمی‌توان دقیق گفت که چند هزار تومان است. این اتفاق یک تئوری نادرستی که قبلا وجود داشت را رد می‌کند.

عباس آشتیانی، پژوهشگر حوزه بلاکچین و رمزارز، درباره این تئوری و اتفاق امروز گفت: «اتفاق امروز نشان داد که تتر منجر به افزایش قیمت دلار نمی‌شود. قبلا بعضی‌ها معتقد بودند که نرخ تتر باعث افزایش قیمت دلار می‌شود درحالی که این موضوع کاملا رد شده است و حتی ممکن است نتیجه عکس داشته باشد.»

نگاهی به وضعیت سایر استیبل‌کوین‌ها در پلتفرم‌های ایرانی شرایطی مانند تتر را نشان می‌داد. این در شرایطی بود که برخی این تئوری را مطرح کردند که با توجه به تحریم‌های بنیاد تتر ایرانی‌ها سرمایه خود را به سمت دای سوق دهند اما مجموعه شرایط نشان می‌دهد که در عمل چنین اتفاقی رخ نداده است.این در حالی است که اگرچه طی ماه‌های اخیر هشدارهای متعددی در خصوص تتر مطرح شد اما شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی از پلتفرم‌های تبادل با وجود پیشنهادبه کاربران برای استفاده از دای و برداشتن کارمزد این استیبل کوین اما کاربران استقبال چندانی از آن نکردند و کماکان از تتر استفاده می‌کنند. امروز نیز دای نیز همانند تتر در بازارهای داخلی نوسان داشت و وارد کانال 57هزار تومان شد و حتی حجم معامله دای در برخی پلتفرم‌ها به حدی پایین بود که قیمت‌های غیرمنطقی در آن مشاهده میشد و حتی اختلاف خرید و فروش دای به هزار تومان میرسید.


مذاکره ایران و آمریکا


با تحقیقات بیشتر درباره قیمت دلار به خبری از یک رسانه آمریکایی به نام آکسیوس برخوردیم که روز قبل منتشر شده و می‌تواند از دلایل اثبات کاهش قیمت دلار و به‌تبع قیمت تتر باشد. این رسانه ادعا کرده است که «مقامات ایرانی و آمریکایی در عمان از حدود یک هفته پیش درحال مذاکره هستند.»

به‌نظر می‌رسد احتمال کاهش قیمت دلار بسیار محتمل‌تر و منطقی‌تر از گزینه‌های دیگری چون افزایش عرضه یا نظارت تتر باشد زیرا محتمل‌ترین سناریو تغییر قیمت تتر در ایران قیمت دلار است.

در نهایت باید گفت که قیمت تتر درحال‌حاضر درگرو قیمت دلار بوده و در صورت ثبات قیمت دلار، قیمت تتر نیز شرایط با‌ثبات‌تری تجربه خواهد کرد و عملا نظریه اثرگذاری تتر بر بازار ارز را در عمل رد می‌کند.

لینک کوتاه: https://ramzarzmedia.com/hcgz
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.