رمزارز
رسانه بلاکچین، رمزارز و دارایی دیجیتال ایران

هشدار بانک مرکزی در خصوص سواستفاده از عنوان «صرافی» توسط برخی فعالان رمزارز

روز ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ بانک مرکزی اطلاعیه‌ای در خصوص سواستفاده‌های مالی با عنوان صرافی توسط برخی از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال منتشر کرد.

در این هشدار عنوان شده که برخی فعالان در حوزه رمزارزها با سوءاستفاده از اسم «صرافی» به ویژه در فضای مجازی، قصد تحصیل وجاهت و مشروعیت داشته و از این طریق نسبت به جلب اعتماد عمومی اقدام می‌کنند. اما این فعالیت غیرقانونی بوده و به هیچ وجه مورد تایید بانک مرکزی نیست.

در این اطلاعیه آمده است: «با استناد به قوانین جاری کشور از جمله قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، هرگونه فعالیت در بازار ارز مستلزم اخذ مجوز از بانک مرکزی بوده و اشتغال به عملیات صرافی بدون اخذ مجوز فعالیت از بانک مرکزی و خرید و فروش ارز خارج از واحدهای مجاز ممنوع است. لذا استفاده از عنوان «صرافی» منحصراً در شرکت‌های صرافی دارای مجوز از این بانک امکان‌پذیر بوده و هیچ کسب و کار فعال اقتصادی دیگری مجاز به استفاده از این عنوان برای عملیات خود نیست».

همچنین در این اطلاعیه، پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی به نشانی  www.cbi.ir به عنوان تنها مرجع برای دریافت استعلام مراکز معتبر و دارای مجوز، معرفی شده است.

این اطلاعیه در حالی منتشر می‌شود که اخیرا مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از اعطای نوعی اینماد اختصاصی به صرافی‌های رمزارزی خبر داده بود. با این حال به گفته بانک مرکزی، ریسک خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال در ایران به عهده خود افراد بوده و هنوز هیچ صرافی رمزارزی در ایران، دارای مجوز از این بانک نیست.

لینک کوتاه: https://ramzarzmedia.com/53t5
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.